banner15

İslam eserleri açık artırmada

Müzayede evi, altın kaplamalı Kur'an-ı Kerimler için 20 binle 30 bin sterlin arasında fiyat biçti.

İslam eserleri açık artırmada

Ekim ayında İngiltere’de ünlü bir müzayede evi, İslam eserlerini açık artırmaya sunacak. Osmanlı kamalarından, berber önlüğüne, İznik çinilerinden İbni Sina'nın yazdığı kitabın sayfalarına kadar çeşitli eserler alıcısını bekliyor.

Her yıl yaptığı birbirinden önemli İslam eserleri satışlarıyla adından sıkça söz ettiren İngiliz müzayede kuruluşu Sotheby's, yeni bir İslam eserleri müzayedesine hazırlanıyor. Sotheby's'in 11 Ekim’de düzenlenecek İslam eserleri müzayedesinde, İbni Sina'nın 15. yüzyılda yazdığı kitabın sayfalarından, İznik çinilerine ve aralarında kama ve benzeri silahların bulunduğu Osmanlı dönemi eserlerine kadar pek çok paha biçilmez tarihi eser alıcıların ilgisine sunulacak. İbni Sina'nın yazdığı kitabın sayfalarından 8-12 bin sterlin arasında gelir bekleyen Sotheby's, pek çok el yazması Kur'an-ı Kerim'i de satışa çıkarıyor.

9. yüzyılda Kuzey Afrika'da yazıldığı tahmin edilen bir Kur'an-ı Kerim'in tek bir sayfası için 7-10 bin sterlin fiyat biçen Sotheby's, altın kaplamalı Kur'an-ı Kerimler içinse 20 binle 30 bin sterlin arasında fiyat biçti. Müzayedede diğer pek çok Müslüman yazar ve ilim adamının el yazması eserlerine yer vermeye hazırlanan Sotheby's, ayrıca çeşitli dönemlere ait aralarında sedef kakmalı kapı, ayna kılıfı, tablo ve benzeri nesnelerin bulunduğu eserleri satışa sunuyor.

İznik çinisi 30 bin sterlin

Sotheby's 11 Ekim müzayedesinin en önemli parçalarını oluşturan İznik ve İspanyol çinilerineyse ayrı bir katalog yaptırdı. Katalogda, 1575 yılına ait bir İznik çinisi tabak 30 bin sterlin tahmini bedelle satışa çıkartılırken, bir sürahi için 15 bin sterlin tahmini fiyat biçildi. Müzayedede, Osmanlı dönemine ait bir berber önlüğü 4 bin sterlin tahmini bedelle satışa çıkartılırken, yine aynı döneme ait işli deri cüzdan 8 bin sterlin tahmini bedelle alıcı karşısına çıkacak.

Müzayedede satışa çıkacak eserler arasında 12-13'üncü yüzyıldan kalma Memlük dönemi kılıç, 19. yüzyıldan kalma İran, Afganistan ve Pakistan bölgelerine ait çeşitli silahlar ve Osmanlı silahları da yer alıyor. Osmanlı dönemine ait bir kılıç kını 7 bin sterlin tahmini bedelle satışa çıkartılırken, Osmanlı dönemine ait kamalara da 5 bin sterlin paha biçiliyor. 16. ve 17. yüzyıla ait Osmanlı kalkan ve miğfer 16 bin sterlin tahmini bedelle müzayedede alıcı karşısına çıkarılacak.

 

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48