banner39

İslam Felsefesi Tarihi

Pınar Yayın Grubu bünyesinde yayın yapan nitelikli kitaplarıyla tanınan Açılım Kitap, 3 ciltlik "İslam Felsefesi Tarihi"ni yayınladı.

Arşiv 27.08.2007, 11:44 27.08.2007, 11:44
İslam Felsefesi Tarihi


Pınar Yayın Grubu bünyesinde yayın yapan nitelikli kitaplarıyla tanınan Açılım Kitap, 3 ciltlik "İslam Felsefesi Tarihi"ni yayınladı. Kitap, İslâm felsefe hareketinin, çeviri faaliyetlerinden Beytü'l-Hikme'ye, Doğu'dan Mağrib'e (Endülüs) kökenlerini ve gelişimini zengin bir anlatımla sunan eser adeta, İslâm düşüncesinin soy kütüğünü özet bir tarzda aktarıyor..

Seyyid Hüseyin Nasr ve Oliver Leaman'ın editörlüğünü yaptığı İslâm Felsefesi Tarihi, İslâm felsefesinin çeşitli dallarında yetkin William C. Chittick, Henry Corbin, Hamit Dabaşi, Mehmet S. Aydın, Lenn E. Goodman, M. Ebu Rabi, Yegane Sayegan, Mahmud Erol Kılıç gibi şahısların makalelerinden oluşması yönüyle, İslâm felsefe tarihinin nasıl incelenmesi gerektiğine ilişkin bir yöntem önerisi sunmaktadır.

Ele alınan konulara ilişkin çeşitli yaklaşımları temsil eden yazarlar, İslâm felsefesinin dönemsel ve bölgesel ekollerini, önde gelen bazı temsilcilerini ve eserlerini analitik bir incelemeye tabi tutuyorlar.

İslâm felsefe hareketinin, çeviri faaliyetlerinden Beytü'l-Hikme'ye, Doğu'dan Mağrib'e (Endülüs) kökenlerini ve gelişimini zengin bir anlatımla sunan eser adeta, İslâm düşüncesinin soy kütüğünü özet bir tarzda aktarıyor. Ayrıca ele aldığı konular ve Farabi, Kindi, İbn Sina, İbn Miskeveyh, İbn Bace, İbn Haldun, İbn Arabi, Tusi, Şah Veliyyullah, Feyyumi, vb., felsefecilerle ilgili referans eserlere atıflarda bulunarak, son derece zengin bir arkeolojik okuma listesini içeriyor.

İslâm Felsefesi Tarihi, özellikle ilk dönemlerde cereyan eden din-felsefe ilişkileri bağlamındaki tartışmaları, farklılıkları, ekolleri ele alan ve ayrıca İslâm felsefesinin, kendinden önceki büyük düşünce hareketleriyle temasa geçmiş, onlardan iktibas ettiklerini yorumlamış ve çağının meseleleriyle ilgilenmiş çok önemli bir düşünce hareketi olduğunu ortaya koyan bir başvuru kaynağı...


-----------------------------

Kitabın Adı: İslam Felsefesi Tarihi
Yazarları: Seyyid Hüseyin Nasr/ Oliver Leaman
Yayınevi: Açılım Kitap
Yayın Yılı: 2007
Sahife: 1385 (3 cilt)

Kitabı satın almak için tıklayın:

http://www.kitappinari.com/tr/prddet.php?pid=70934

 


 

Yorumlar (1)
Mehmet Kaya 15 yıl önce
"İslam Felsefe tarihi" kitabının sayfanızdaki tanıtımına bakarken bir reklam dikkatimi çekti. Üzerinde büyük bir haç'ın olduğu "enter here" ile dikkat çeken bir banner. Tıkladığımda "The Nazareth Cross" adında bir haç'ın satıldığı siteye gidiyorum. Hıristiyanlığın propagandasının "Dünya Bülteni" gibi müslüman bir web sitesinde yapılmasına çok üzüldüm. Lütfen bu reklamı niçin yayınladığınızı açıklar mısınız. Teşekkürler.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?