banner15

'İslam fobisi insanlığa karşı bir suç'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Antisemitizm gibi İslam fobisi de suç" dedi.

'İslam fobisi insanlığa karşı bir suç'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, antisemitizm gibi İslam fobisinin de insanlığa karşı suç olduğunu ve dünyada Müslümanları yaralayan “İslami terör” ve “İslamofaşizm” gibi sözlerden kaçınılması gerektiğini belirtti.

Washington Post gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın ABD gezisi sırasında gazeteye verdiği demeçten ve dün Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush arasında Beyaz Saray'da yapılan görüşmeden derleyerek yayımladığı haberde Bush'un, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği açık desteği vurguladı.

Washington Post, iki lider arasındaki görüşmenin, önceden planlanandan yaklaşık bir saat daha fazla sürdüğüne dikkati çekerek, Beyaz Saray yetkililerinin bu durumu, “Türkiye ile ilişkinin ABD açısından taşıdığı kritik önemi yansıttığı” yorumunu yaptığını kaydetti.

Gazete, Başbakan Erdoğan'in, El Kaide ve benzeri terör örgütleriyle İslam dini arasında bağlantı kuran çevrelere karşı çıktığını yazdı. Erdoğan, Washington Post'a özel açıklamasında, “İslami terör” ve ”İslamofaşizm” gibi terimlerin, dünyanın her yerinde Müslümanları yaraladığını belirterek “en iyisi bu gibi sözlerden kaçınmak” dedi.

İSLAM FOBİSİ

Washington Post, pazar günü yapılan röportajda muhabirin, Başbakan Erdoğan'a, bu görüşün, konuşmalarında bu tür sözlere yer veren Bush'a Beyaz Saray görüşmesinde iletip iletmeyeceğini sorması üzerine Erdoğan'ın, bunu daha önce ABD Başkanı'na söylediğini belirttiğini yazdı. Erdoğan, “Antisemitizmi insanlığa karşı bir suç olarak gördüğümüz gibi İslam fobisi de insanlığa karşı bir suç” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48