banner39

İslam karşıtı filme karşı sağduyu çağrısı

Türkiye'nin de içinde bulunduğu Medeniyetler İttifakı Girişimi, İslam karşıtı film için sağduyu çağrısında bulundu.

Arşiv 29.03.2008, 07:56 29.03.2008, 14:16
İslam karşıtı filme karşı sağduyu çağrısı
Eşbaşkanlığını Türkiye ve İspanya'nın yürüttüğü BM Medeniyetler İttifakı Girişimi Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio, Hollanda'da İslam karşıtı filmin internet üzerinden yayınlanmasının ardından sağduyu çağrısında bulundu.

BM Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Sampaio'nun Hollanda Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in filminin internette yayınlanmasının ardından bir mesaj yayınladığı bildirildi.

Sampaio mesajında, söz konusu filmin amacının "ayrımcılık, şiddet, nefret ve sosyal huzursuzluğu" teşvik etmek olduğu ve İslam'ı hedef alan bu filmin Avrupa'nın ya da Batı'nın sanki İslam'a düşmanmış gibi son derece yanlış bir düşünceyi savunduğunu vurguladı.

Sampaio, Medeniyetler İttifakı'nın filmi kınadığını belirterek ifade özgürlüğü hakkının kendi içinde bir sorumluluk taşıdığını ve bu hakkın bir insan ya da grubu "aşağılamak, küçük düşürmek, ayrımcılık yapmak ya da hakaret etmek" amacıyla kullanılmaması gerektiğini öngördüğünü belirtti. Sampaio bu kapsamda ifade özgürlüğünün insanları "ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığından korumayı" engellemediğini belirtti.

İfade özgürlüğü ile ırkçı ve yabancı düşmanlığına dayalı söylemlerden korunma gerekliliğinin ancak birlikte varolabileceğini belirten Sampaio, çünkü ancak ikisi bir arada olduğunda demokrasinin anlamlı olabileceğini söyledi.

Sampaio, kışkırtıcı şekilde davranan aşırılık yanlısı grupların temsil ettiklerini iddia ettikleri kesimleri temsil etmediklerini belirtti. Batı toplumlarında yaşayan ve Müslüman olmayan kesimin büyük çoğunluğunun Müslüman toplumunu incitme gibi bir amacının olmadığını vurgulayan Sampaio, aynı şekilde Müslümanların büyük çoğunluğunun da bu tür kışkırtıcı eylemlere karşı şiddet yoluyla cevap vermenin doğru yol olmadığına inandıklarını söyledi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?