banner15

İslam karşıtı İtalyan yazar öldü

İslam karşıtı yazılarıyla tanınan İtalyan gazeteci Oriana Fallaci 77 yaşında yaşamını yitirdi.

İslam karşıtı İtalyan yazar öldü

Uzun yıllar ABD'de yaşayan İtalyan gazeteci-yazar Oriana Fallaci yaşamını yitirdi. İslam karşıtı yazılarıyla tanınan Fallaci, birçok İslam’a hakaretten yargılanmıştı. İtalyan yazar 70 yaşından sonra yazdığı "Öfke ve Gurur" adlı kitapla Müslümanları da kızdırdı. Fallaci bu kitapta Avrupa'nın İslam tarafından istila edildiğini, kıtanın adının da Avrupa değil Avrupistan olması gerektiğini savundu. Müslümanlar'ın Avrupa'dan çıkarılmasını isteyen bu kitap, 11 Eylül'den birkaç hafta sonra piyasaya çıktı ve birkaç milyon sattı. “İslam” dendi mi tüyleri diken diken olan ve sadece önyargılarla hamaset edebiyatı yapmayı bilen Fallaci bu kitabında, “Avrupa kıtasına artık Europe değil, Eurabia demek gerekir.” diye iddia ediyordu. Eskiden savaşlar aracılığıyla fiziksel işgal peşindeydi Müslümanlar, şimdi kültür aracılığıyla işgal edecekler Avrupa kıtasını… mealinde sözler ekliyor ardından.

Daha sonra İslam karşıtı görüşlerini başka kitap ve makalelerde de tekrarlayan Fallaci hakkında çeşitli Avrupa ülkelerinde davalar açıldı. Oriana Fallaci yaşamının son yıllarını New York'ta geçirdi; son zamanlarında ülkesine döndü. 76 yaşındaki Fallaci doğum yeri olan Floransa'daki bir hastanede kanser tedavisi görüyordu.

Röportajları ile meşhur oldu

Fallaci 2. Dünya Savaşı sırasında, 14-15 yaşlarındayken faşist lider Mussolini karşıtı partizan bir gruba katıldı. Daha sonra uzun yıllar dünyanın en tehlikeli bölgelerinde savaş muhabirliği yapan Fallaci, sözünü sakınmayan ve muhalif bir isim olarak tanındı. Vietnam, Orta Doğu ve Latin Amerika'da dolaştığı yıllarda birkaç kez ölümün eşiğinden döndü.

Kariyeri boyunca Henry Kissinger, Yaser Arafat, Kral Hüseyin, İndra Gandi ve Şah Rıza Pehlevi gibi pekçok ünlü siyasiyle büyük yankı uyandıran röportajlar yapan Fallaci, Humeyni'yle yaptığı söyleşi sırasında başörtüsünü çıkardı. Oriana Fallaci, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'a da Vietnam savaşının nafile bir savaş olduğunu kabul ettirdi. Kissinger daha sonra bu röportaj için "Hayatım boyunca bir basın mensubuyla yaptığım en felaket söyleşi oldu" dedi.

Papa tarafından kabul edildi

Politik olarak soldan sağa geçen Oriana Fallaci, kendisinin ‘’Hıristiyan athe’’ olarak tanımlıyordu. Bunu dini inanışının olmadığı ama Avrupa’nın Hıristiyan kimliğine bağlılık olarak değerlendiriyordu. 2005 Ağustos’unda ise gizli bir şekilde Papa XVI. Benoit tarafından kabul edilmişti.

 

 

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48