banner15

'İslam Kültür Başkenti'ne Ziyaretçi Akını

İKÖ tarafından Arap dünyasının 2006 yılı "İslam Kültür Başkenti" seçilen Suriye'nin Halep kenti ziyaretçi akınına uğruyor. Kentte ayrıca, yıl sonuna dek, tiyatro gösterileri sahnelenecek, filmler gösterilecek, konferanslar, yuvarlak masa toplantıları,

'İslam Kültür Başkenti'ne Ziyaretçi Akını

İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (İEBKÖ) tarafından, Arap bölgesinin 2006 yılı "İslami Kültür Başkenti" seçilen Suriye'nin Halep kenti, dün 500'e yakın Arap ve yabancı davetlinin katıldığı kutlama törenlerine ev sahipliği yaptı. İki gün süren festivaller çerçevesinde, 5 yıldır restorasyon çalışmalarından geçirilen Ulu Cami'nin açılışı da cuma günü yapıldı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, restorasyonu tamamlanan Ümeyye Camii'nin açılışını bizzat yaptı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İEBKÖ tarafından 2006 İslam Kültür Başkenti seçilen Halep'te restorasyonu tamamlanan Ümeyye Camii'nin açılışını yaptı. Ümeyye Camii'ne gelişinde Vakıflar Bakanı Ziyaeddin El Eyyubi ve Suriye başmüftüsü Ahmet Bedreddin tarafından karşılanan Esad, Cuma namazını da kıldığı caminin restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ümeyye Camii imamı İbrahim Salkini, restorasyon çalışmalarına verdiği destekten dolayı Beşşar Esad'a teşekkür etti.

Photo

Yıl boyunca, tiyatro oyunları, film gösterimleri, konferanslar, yuvarlak masa toplantıları, kitap fuarları, konserler ve defilelere de ev sahipliği yapacak olan Halep; tarihi dokusu, kervansarayları, camileri ve hamamları ile meşhur bir kent. İEBKÖ, İran'ın İsfahan kentini Asya için ve Mali'nin Tinbuktu kentini ise Afrika için 2006 İslam Kültür Başkentleri olarak seçmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48