banner39

İslam Ordusu'ndan 'Mutasım Tugayı'

İslam Ordusu, Iraklı kadınlara tecavüz eden polis ve askerlere kısas cezası uygulamak için “Mutasım Tugayı” kurulduğunu açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam Ordusu'ndan 'Mutasım Tugayı'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Irak’ta direniş grupları, tecavüze uğradığını söyleyen Iraklı genç kadının intikamını alacaklarını ilan eden bildiriler yayınlamaya devam ediyor.

 

Irak’taki en etkili direniş gruplarından İslam Ordusu, Iraklı kadınlara tecavüz eden polis ve askerlere kısas cezası uygulamak için “Mutasım Tugayı” kurulduğunu açıkladı.

 

Irak İslam Ordusu’nun internette yayınlanan bildirisinde, Iraklı kadınlara tecavüz edenlerin cezasız kalmaması gerektiği belirtilerek bu görevi yerine getirmek üzere bir tugay kurulduğu belirtildi.

 

Neden ‘Mutasım’ Tugayı?

 

Annesi Türk olan Abbasi Halifesi Mutasım döneminde (833-842) Bizanslılar bir Müslüman kadına sataşırlar. Müslüman kadının “Vâ Mutasımâh / Yetiş ey Mutasım!” şeklindeki çığlığı Bağdat’ta yankılanır ve halifeye kadar ulaşır.

 

“Vâ Mutasımâh / Yetiş ey Mutasım!” çığlığı üzerine bir ordu hazırlayan Mutasım, bir ucu Bizans sınırında diğer ucu ise Bağdat’ta olan bir ordu donatmış ve bir Müslüman kadının namus ve onurunu Bizans’a çiğnetmemiştir.

 

Telafer’de 4 Irak askeri gözaltına alındı

 

Irak’ın Telafer kentinde, 4 Irak askeri 40 yaşlarında Iraklı bir kadına tecavüz ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

 

3 askerle bir subayın birkaç gün önce Telafer’de bir eve baskın düzenlediği ve ev sahibi kadına tecavüz ettiği belirtildi.

 

El-Kaide de intikam sözü verdi

 

Irak İslam Ordusu’nun ‘Mutasım Tugayları’ kurulduğunu ilanından önce, Irak El-Kaidesi lideri Ebu Hamza El-Muhacir ve “Irak İslam Devleti” de Sabrin El-Cenabi’ye tecavüz edenlerden intikam alınacağını ilan etti.

 

Iraklı Sabrin El-Cenabi, El-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak Rejimi Koruma Kuvvetleri’nin Bağdat’ın güneyindeki El-Amil semtindeki evine düzenledikleri baskında bu birime bağlı polisler tarafından kaçırıldığını ve tecavüze uğradığını söylemişti.

 

El-Maliki, tecavüzle suçlanan polisleri kutladı

 

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, Iraklı Sabrin El-Cenabi’nin tecavüze uğradığı iddiasının asılsız olduğunu öne sürerek, Sabrin El-Cenabi’ye tecavüz ettiği söylenen “kahraman” polislerin ödüllendirileceğini bildirdi.

 

Nuri El-Maliki’nin ofisinden yapılan açıklamada da, Sabrin El-Cenabi hakkında üç adet tutuklama kararı olduğu bildirildi. Fakat bu iddia Sabrin El-Cenabi isminde birinin gerçekte var olmadığı ve Sabrin El-Cenabi isminin Iraklı kadına hayatını tehlikeye atmamak için medya tarafından verildiği  bildirilerek yalanlandı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?