banner39

İslam tıp tarihi tanıtılıyor

3. İslam Tıp Tarihi Konferansı dün Katar’ın başkenti Doha’da çalışmalarına başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam tıp tarihi tanıtılıyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

3. İslam Tıp Tarihi Konferansı dün Katar’ın başkenti Doha’da çalışmalarına başladı. Uluslararası İslam Tıp Tarihi Derneği’nin Katar Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi’yle birlikte düzenlediği konferansa 40’tan fazla araştırmacı katılıyor.

 

Çalışmalarının bugün noktalayacak konferansın dün sabahki ilk oturumunda, Arap ve İslam dünyasında yaygın olarak bulunan eski hastaneler ve bu hastanelerdeki sağlık ve idare düzeniyle ilgili araştırmalar takdim edildi ve o dönemdeki hastanelerde uygulanan sistemin bugünkü hastane sistemine oldukça yakın olduğu belirtildi.

 

Akşamki oturumda ise İslami dönemlerde hastanelerde uygulanan ahlaki ilkelere değinildi ve çağımızda da bu ilkelere ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

 

Daha sonra Arap tabiplerin hasta hakkındaki bilgilerin gizliliğine saygı, hastanın psikolojik olarak tedaviye hazırlanması gibi mesleğin ahlaki esasları üzerine yazdıkları eserler hakkında bilgi verildi. Konferansta, dünyadaki ilk akıl hastanesinin hicri 9. yüzyılda Halep’te inşa edildiği bildirildi.

 

Konferansta ayrıca, İslami dönemde yaygın olan bazı hastalıklar ve tedavi yolları, dua ile tedavi ve hasta üzerindeki psikolojik etkisi hakkında bilgi verildi.

 

Konferansın bugünkü oturumunda ise Anadolu’da ve İran’da yaşayan alimlerin İslam tıp tarihine katkısı anlatılacak ve İslam tarihinin en önemli tabipleri tanıtılacak.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?