banner15

İslam ülkeleri BM Gündeminde

BM Güvenlik Konseyi Şubat ayında ağırlıklı olarak Somali, Sudan'ın Darfur bölgesi, Ortadoğu'daki gelişmeleri ele alacak

İslam ülkeleri BM Gündeminde
BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Slovakya'nın Büyükelçisi Peter Burian, konseyin Ocak ayında olduğu gibi Şubat ayında da ağırlıklı olarak Somali, Sudan'ın Darfur bölgesindeki kriz ve Orta Doğu konusundaki gelişmeleri ele alacağını bildirdi.

Slovakya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Burian, Güvenlik Konseyinin bir aylık dönem başkanlığının Rusya'dan Slovakya'ya geçmesi dolayısıyla bugün basın toplantısı düzenleyerek, Güvenlik Konseyi'nin Şubat ayı çalışma programıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

ORTA DOĞU

Büyükelçi Burian, 13 Şubat'ta Orta Doğu konulu bir toplantı düzenlemeyi düşündüklerini belirterek, Orta Doğu Dörtlüsü'nün bugün Washington'da yaptıkları toplantıdan çıkacak sonuçları özellikle destekleyeceklerini söyledi. Bir soru üzerine Burian, toplantıya katılanların sayısını kısıtlamayı istemediklerini ama bazen yapıcı ve somut konulara dönük toplantı için bunun gerekli olduğunu ifade etti. Burain, aynı toplantıda BM Genel Sekreterinin Orta Doğu özel temsilcisi Alvara De Soto'nın, bölgedeki aylık gelişmelere ilişkin brifing de sunacağını vurgulayarak, toplantının sonunda Konsey'in bir başkanlık bildirisi yayınlayabileceğini söyledi.

İRAN

Slovak Büyükelçi Burian, 23 Şubat'ta nükleer silahların yayılmasının engellemesiyle ilgili alınan BM kararlarının uygulanmasına dönük bir toplantı yapılacağını da belirterek, İran konusunun gündeme geleceği sinyalini verdi. Burian, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın İran (UAEA) raporunun da aynı gün açıklanmasını beklediklerini hatırlattı.

AFRİKA

Burian, öncelikli konuların başında gelen Darfur kriziyle ilgili olarak BM ve Afrika Birliğinden oluşan karma bir birliğin, Sudan'a gönderilmesi konusundaki gelişmelerin hızlanmasını beklediklerini söyledi.

Somali'deki durum ile ilgili olarak da Peter Burian, Güvenlik Konseyi'nin konuyu bugün görüştüğünü ve bir bildiri kabul ettiğini söyledi. Bildiriyi okuyan Burain, Konsey'in Somali'de devam eden insani durumundan endişeli olduğunu, Afrika Birliği'nin ülkeye barış gücü gönderme fikrini de desteklediğini belirtti.

DİĞER KONULAR

Slovakya Büyükelçisi Burian, BM Güvenlik Reformunun da bu ay tartışılacak konular arasında olduğunu belirterek, konuyla ilgili bir toplantının 21 Şubat'ta yapılacağını söyledi.

Burian, Irak'ın neden Şubat ayı programında olmadığını soran bir gazeteciye ise BM'nin Irak'taki durumla ilgilenmeye devam ettiğini söylemekle yetindi.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35