banner39

İslam ülkeleri zirvesi başladı

Ortadoğu konulu uluslararası toplantı, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da başladı. Toplantıya İran katılmıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam ülkeleri zirvesi başladı

Pakistan Dışişleri Bakanlığında düzenlenen toplantı, Pakistan Başbakanı Şevket Aziz'in açılış konuşmasıyla başladı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün temsil ettiği toplantıya, ev sahibi Pakistan'ın yanı sıra Mısır, Endonezya, Malezya, Ürdün ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları ile İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu katılıyor.

Ortadoğu sorunlarının ele alınacağı toplantıda, İsrail-Filistin meselesine çözüm bulma, Irak ve Afganistan'a barışı getirme gibi konular ele alınacak.  Özellikle Filistin meselesi olmak üzere Ortadoğu'daki vahim durum karşısında çözüm yolları geliştirme ve İslam dünyasında uyumu sağlamayı öngören yeni bir girişim olması amaçlanan toplantı, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in İslam dünyasındaki çatışmaları çözmede Müslüman ülkelere daha fazla rol biçmeyi öngören girişimine destek arayışı çerçevesinde, bazı Ortadoğu ve Asya ülkelerine yaptığı ziyaretlerin ertesinde yapılıyor.

MÜŞERREF'İN GİRİŞİMİ

Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, Ortadoğu'daki sorunların çözülmesi için önde gelen Müslüman ülkeler tarafından bir girişim başlatılması düşüncesini ilk olarak Suudi Arabistan'ı ziyareti sırasında gündeme getirdi.

Girişim hakkında ilk bilgiler, bu amaçla Türkiye'yi ziyaret eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal tarafından 23 Ocakta Dışişleri Bakanı Gül'e iletildi.

Pakistan Devlet Başkanı Müşerref de 5 Şubatta Türkiye'yi ziyaret ederek, öncülük ettiği girişim hakkındaki görüşlerini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aktardı.

Dışişleri Bakanı Gül, 17 Şubatta Riyad'a yaptığı ziyarette Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Suud El Faysal'a, görüş ve değerlendirmelerini aktardı.

Girişimin temelinde, Türkiye, Pakistan, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Malezya ve Endonezya'dan oluşan bir çekirdek grup teşkil edilmesi, bu grubun, İsrail-Filistin anlaşmazlığının Arap Barış Girişimi zemininde çözümünün teşviki, mezhepler arasında ayrışma yaratabilecek faaliyetlerin önlenmesi, Irak'ın birliği ve toprak bütünlüğünün desteklenmesi, İslam dünyasının terörizm ve aşırılığa karşı tutumunun ortaya konulması konularında ortak tutum benimsenmesi düşüncesi yer alıyor.

Çekirdek grubun dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısında, Mekke'de düzenlenmesi planlanan zirvenin içeriğinin hazırlanması öngörülüyor.

GÜL'ÜN VERECEĞİ MESAJLAR

Bu arada edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Gül, bugünkü toplantıda, İslam dünyası içindeki kutuplaşma eğilimleri konusunda uyarılarda bulunarak, kutuplaşmanın ortaya çıkmaması için diyalog içinde olmanın önemini dile getirecek.

Gül ayrıca, İsrail-Filistin sorununun çözümünün önemini de vurgulayarak, bu konuda sağlanacak ilerlemenin, bölgenin diğer sorunlarının çözümüne de olumlu etki yapacağı görüşünü ortaya koyacak.

PAKİSTAN BAŞBAKANI KONUK BAKANLARA YEMEK VERDİ

Öte yandan Pakistan Başbakanı Aziz, toplantının açılışından önce konuk bakanlar onuruna ikametgahında yemek verdi.

İRAN'SIZ ORTADOĞU TOPLANTISI

İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) üyesi yedi önde gelen ülkenin dışişleri bakanları, Filistin sorunu başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeleri ele almak üzere bugün Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bir araya geliyor. İran'ın katılmadığı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül temsil edecek. İsrail-Filistin sorunu ile Irak ve Lübnan'daki gelişmeler toplantının ana gündem maddesini oluşturuyor. Ev sahibi Pakistan'ın Dışişleri Bakanı Hurşit Kasuri, toplantıyı, "beyin fırtınası" olarak niteledi ve "Ortak bir ses oluşturmaya çabalıyoruz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?