banner39

İslam ülkeleriyle ticaretimiz artıyor

Bakan Tüzmen, "İslam ülkeleriyle iş hacmimiz 50 milyar doları aştı" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam ülkeleriyle ticaretimiz artıyor

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin İslam ülkeleriyle ticari ilişkilerinin hızla yükseldiğini belirterek, “İslam ülkeleriyle iş hacmimiz 50 milyar doları aştı” dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dün akşam aralarında Cezayir, Irak, Fas, Mısır, Libya, Ürdün, Kazakistan, Kırgızistan, Nijerya, Katar, Suudi Arabistan'ın da bulunduğu 27 İslam ülkesinin Ankara büyükelçilerine iftar yemeği verdi.

İftarın ardından yaptığı açıklamada, İslam ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi bir şekilde devam ettiğini belirten Tüzmen, “Ülkelerimiz arasındaki iyi ilişkiler ticari ilişkilerimizde de devam ediyor. İslam ülkeleriyle Türkiye'nin ticari ilişkileri her hızla yükseliyor” diye konuştu.

Tüzmen, Türkiye'nin dış ticaretinde İslam ülkelerinin önemli payı olduğunu da belirterek, şöyle konuştu: “2000 yılının başında İslam ülkeleriyle ticaretimiz çok düşük seviyelerde idi. İzlediğimiz politikalar sayesinde bugün çok önemli bir noktaya geldik. Son dönemde petrol fiyatlarındaki yükselme petrol üreten İslam ülkeleriyle ilişkilerimizi daha yoğunlaştırdı. Bu ülkelerde özellikle müteahhitlik alanında büyük işler almış durumdayız. Bu ülkelerin milyar dolarlık alt ve üst yapı ihalelerinde artık Türk firmaları var. Çalışmaları her geçen gün hızlandırıyoruz. İslam ülkeleriyle toplam iş hacmimiz 50 milyar doları aşmıştır. Bu rakamı çok daha yükseklere çıkarmayı hedefliyoruz.”

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?