banner15

İslam Uygarlığı Sergisine Büyük İlgi

5 yıllık bir hazırlık aşamasından sonra Londra'da açılan ve İslam uygarlığının batı dünyasının modern sanat, bilim ve teknolojisine yaptığı katkıları anlatan "1001 Buluş: Dünyamızın İslami Mirasını Keşfet" adlı sergi büyük ilgi görüyor.

İslam Uygarlığı Sergisine Büyük İlgi

İngiltere'nin başkenti Londra'da İslam uygarlığının batı dünyasının modern sanat, bilim ve teknolojisine yaptığı katkıları anlatan "1001 Buluş: Dünyamızın İslami Mirasını Keşfet" adlı sergi büyük ilgi görüyor. İngiltere İçişleri Bakanlığı ile Ticaret ve Endüstri Departmanı'nın finanse ettiği sergi, Londra'da 8 Mart tarihinde açıldı. Serginin son yıllarda Batı ile İslam dünyası arasında artan gerginliği azaltacağı belirtiliyor.    

"1001 Inventions: Discover the Muslim Heritage of Our World-1001 Buluş: Dünyamızın İslami Mirasını Keşfet" adlı sergiye İngiliz gazeteleri de geniş yer ayırdı. Sergiyi, "İslam uygarlığının Batı dünyasına yaptığı büyük tarihsel katkılar artık görmezden gelinmemeli" spotuyla okuyucularına duyuran The Guardian gazetesi, sergide batının modern bilim sanat ve teknolojine kaynaklık eden müslüman bilim adamlarına ait yüzlerce icat, buluş ve eserin yer aldığını vurguladı. 
İlk kez İngiltere'nin Manchester kentinde Bilim ve Teknoloji Vakfı tarafından "1001 Buluş" adı altında organize edilen serginin açılışını yapan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Müslümanların modern medeniyete sağladıkları katkıların bügünkü medeniyetin temelini oluşturduğunu belirterek, "İslam medeniyeti olmasaydı bügünkü medeniyet olmazdı" dedi.    
    
Modern teknolojinin kaynağına yolculuk

Londra'da sergilenen eserlerin çoğunun İslam dünyasının en ileri Avrupa'nın ise en karanlık ve geri düzeyde bulunduğu Orta Çağ dönemine ait oluğu belirtilen haberde, "İslam uygarlığının günümüzdeki otomotiv, dokuma endüstrisi, basın yayın sektörü,  modern iletişim ve modern tıp gibi bir çok teknooljik ve bilimsel gelişmenin beşiği olduğu görülüyor" ifadeleri yer aldı. Sergilenen eserler arasında dikiş makinesi, dokuma tezgahı, satranç takımı, küçük bir telefon kulübesi, yeldeğirmeni, daktilo benzeri bir yazı makinesi gibi çoğunlukla batı uygarlığının buluşları olarak bilinegelen ancak Müslüman bilim adamlarının icatları olan eseler dikkat çekiyor. 3 binden fazla akademik yayının taranması sonucu seçilen eserler İslam dünyasının 16 yüzyıldan sonraki kayıp tarihi olarak bilinen dönemine de ışık tutuyor. Sergide eserlerin Çin'den İspanya'ya kadar uzanan coğrafyadaki kültürel ve bilimsel etkisi gözler önüne serilmeye çalışılmış.      

1001 Inventions logo - link back to home page
     
Beş yıllık hazırlık    
    
İngiltere'deki öğrenciler başta olmaz üzere bütün Avrupa'nın sergiden online üzerinden yararlanabileceğini belirten Manchaster Müzesi yetkilileri, bunun kültürler arasındaki diyaloğu arttıracağı kanısında. Serginin beş yıllık bir çalışmanın ürürü olduğunu belirten Profesör Salim el Hasani ise, "Eğer sıradan bir insana kullandıkları objektif, kamera ve dürbünlerin nedreen geldiğini sorarsanız çok azı bunların Müslümanlar tarafından bulunduğunu söyleyecektir. Bu buluşların İslam dünyasına ait olduğu akademik çevelerce kabul ediliyor. Ancak Batıdaki eğitim sisteminden dolayı nomal insanlar bu gerçeklerin farkında değil. İnsanlık tarihine büyük katkılar sunan bu icatların kaynağı hakkında hiç bir şey bilmiyorlar " diyor. Haziran ayına kadar açık kalacağı belitilen sergide özellikle kameralar, objektif ve saatler yoğun ilgi görüyor.     
  
Almanya'da "Selahaddin ve Haçlılar" sergisi  
     
Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Oldenburg şehrinde bulunan eyalet müzesinde sergilenen 'Selahaddin ve Haçlılar' adlı sergi, Ortadoğu ve Avrupa müzelerinden gelen en önemli 220 tarihi eseri ziyaretçilerin ilgisine sunuyor. Ana konusunu 1099 ila 1299 yılları arasında cereyan eden Haçlı Seferleri esnasında yaşanan kültürel alışverişin oluşturduğu sergi hakkında konuşan müze müdürü Me'mun Fansa, söz konusu programın günümüzde İslam dini ile Hıristiyanlık arasında çatışma çıkmasını isteyenlerin olduğu bir zamanda hayli güncel olduğunu söylüyor. Suriye asıllı müze müdürü, bilgilendirme, kültür alışverişi ve tarihe farklı bir bakış açısı getirerek ön yargıların ortadan kaldırılabileceğini vurguluyor. Sergide daha çok, çokkültürlü ortak yaşamın savunucusu olarak Selahaddin Eyyubi tanıtılıyor.   

Müze ayrıca konuyla ilgili olarak halka açık bir sempozyum düzenleyecek, Nisan ayının sonunda da Suriye'ye özellikle de Haçlı Seferleri'nin izlerini taşıyan yerlere gezi düzenleyecek. 22 Temmuz'a kadar sürecek olan sergi için müze, eserlerin tanıtımının yapıldığı 514 sayfalık bir katalog hazırlamış. Hayli masraf yapıldığı gözlerden kaçmayan sergi Oldenburg, Halle ve Mannheim müzelerinin ortak çalışması ile ortaya çıkmış. Halle'de 40 bin ziyaretçiyi kendine çeken serginin, Oldenburg şehrinde 30 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48