banner15

'İslam'a karşı Haçlı savaşı yürütülüyor'

El Cezire televizyonu, Usame Bin Ladin'in yeni ses kaydını yayımladı. Irak, Filistin ve Sudan konularına değinen Ladin, İran'ı zikretmedi.

'İslam'a karşı Haçlı savaşı yürütülüyor'

Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, El Kaide’nin nerede gizlendiği hâlâ tartışılan lideri Usame Bin Ladin’in konuşmalarının yer aldığı yeni bir ses kaydı yayınladı. Ladin, ses kaydında Irak, Filistin ve Sudan'daki durum üzerinde durdu ve İslam'a karşı Siyonist Haçlı Savaşı açıldığını söyledi. Ladin'in İran'a yönelik ABD tehditlerine değinmemesi ise dikkatleri çekti. El Kaide lideri, Filistin'de Hamas liderliğindeki hükümetin uluslararası tecridinin "Haçlılar ve Siyonistler tarafından İslam'a karşı savaş"ın delili olduğunu ifade etti. Bu savaştan, hükümetler kadar halkların da sorumlu olduğunu söyleyen Bin Ladin, ''Savaşlar devam ediyor ve insanlar yöneticilerine, politikacılara bağlılıklarını yeniliyor. Oğullarını, bize karşı savaşmaları için ülkelerimize göndermeye devam ediyorlar. Bizim evlerimiz bombalanırken ve insanlarımız öldürülürken, maddi ve manevi desteklerini sürdürüyorlar'' dedi. Bin Ladin, taraftarlarına, ''haçlı seferi yürütülen başka bir ülke olan Sudan'a gitmeleri'' ve orada ''haçlı yağmacıları'' olarak adlandırdığı BM barış gücü askerlerine karşı savaşmaları çağrısında da bulundu. Bin Ladin, Sudan'daki amaçlarının ''Hartum hükümetini değil, İslam'ı savunmak olduğunu'' söyledi. 

"Batı ülkelerinin mallarını boykot edin"

El Kaide lideri ayrıca, Hz Muhammed (s.a.v)'e hakaret edilen karikatürlerin yayımlanması dolayısıyla Batı ülkelerinin mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu. Karikatürlerin ilk yayımlandığı Danimarka'ya destek verdiği gerekçesiyle ABD mallarına da boykot talep edildi. Gerçekliği henüz kesin olmayan bu kayıt, Bin Ladin'in 19 Ocak'tan sonra yayınlanan ilk mesajı oldu. İnternette Ocak ayında yayınlanan kayıtta, Bin Ladin Amerika'ya yeni saldırılar düzenleneceği tehdidinde bulunmuştu.

Darfur'daki isyancılardan Ladin'e ret

Sudan'ın Darfur bölgesindeki iki direniş hareketinden birisi olan Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM), El Kaide lideri Usame bin Ladin'in, Darfur'la ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. JEM sözcüsü Ahmed Hüseyin, bin Ladin'in Darfur'daki krizin sorumlularının ABD ve siyonistler olduğu yönündeki açıklamalarını tamamen reddettiklerini belirterek, bu açıklamaların Darfur'daki gerçeklerle hiçbir ilgisi bulunmadığını söyledi.

Bu arada, ABD, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yayınlanan kasetinin ''gerçek ses'' olduğuna kanaat getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48