banner39

İslamafobia'ya karşı konferans

COJEP ve Uluslararası İnsan Hakları Gözlemevi, Avrupa'da giderek artan İslam aleyhtarlığına karşı konferans düzenledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslamafobia'ya karşı konferans

Avrupa'daki Türk sivil toplum örgütü COJEP ve Uluslararası İnsan Hakları Gözlemevi, Avrupa'da giderek artan İslam aleyhtarlığına karşı konferans düzenledi.

"İslam Karşıtlığının Artması, Avrupa'da Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele" konferansında, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra Avrupa'da giderek artan İslam aleyhtarlığının nedenleri ve bu konuda alınacak önlemler tartışıldı.

Konferansta, "İslam karşıtlığının tarihçesi", "Fransa'da İslam karşıtlığının siyaset ve popülist yaklaşımlar içindeki yeri", "İslam karşıtlığı ve medya", "ifade özgürlüğü ve İslam karşıtlığı" konularında tebliğler sunuldu.

BM, AGİT, AB ve İKÖ temsilcileri ve bu konuda çalışmalar yapan uzmanların katıldığı konferansta, özellikle Avrupa ülkelerinde aşırı sağ siyasetçilerin ayrımcılık ve İslam aleyhtarlığını körükleyen politikaları eleştirildi.

"Avrupa ülkelerindeki ekonomik, işsizlik sorunları ile göç ve uyum politikalarının başarısızlıklarının, aşırı sağ politikacılar tarafından göçmen toplulukların üzerine yıkılmaya çalışıldığı" ifade edilen konferansta, "medyaya kamuoyunu bilgilendirmede önemli görevler düştüğü" belirtildi.

Konuşmacılar, Avrupa'daki Müslüman toplulukların da gençleri ve kadınları da aralarına alarak kendilerine yapılan haksız kampanyalara karşı daha iyi örgütlenmeleri gerektiğine dikkati çektiler ve Müslümanların da gerektiğinde kendi öz eleştirilerini yapmaktan kaçınmamaları gerektiğini belirttiler.

Konferansta, AB içindeki Müslüman toplulukların, diğer topluluklara oranla, iş, lojman, kariyer açısından karşılaştıkları zorluklara dikkat çekildi.

Ortadoğu'da ve Balkanlar'daki gelişmeler, karikatür krizi, ibadet yerlerine yapılan saldırıların da Avrupa'da birlikte yaşam, hoşgörü ilkelerini olumsuz etkilediği vurgulanan konferansta, ırkçı ve ayrımcı hareketlerin İslam ve Müslümanları Avrupa kültürü için tehdit olarak göstermeleri eleştirildi.

Konferansta, yine aşırı sağ partilerin ve kuruluşların oluşturdukları internet siteleriyle yaptıkları saldırılar da gündeme getirildi.

KONFERANSLAR DEVAM EDECEK

Bu arada, COJEP tarafından yapılan yazılı açıklamada, İslam aleyhtarlığıyla mücadele için düzenlenecek konferansların önümüzdeki dönemde süreceği belirtildi.

COJEP, ilk etapta, BM'nin Cenevre'deki binasında, Avrupa Konseyi'nin Strasbourg'daki binasında, AB'nin Brüksel'deki binasında ve son olarak AGİT'in Viyana'daki binasında bu konferansları tekrarlayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?