banner15

'İslam'ı buldum ve ikinci kez dünyaya geldim'

Son dönemde ihtida eden Rusların sayısı önceki dönemlere göre büyük artış gösterdi

'İslam'ı buldum ve ikinci kez dünyaya geldim'Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'da İslam’ı seçen binlerce insandan biri olan Salih Demidov, İslam'ın Rusya'daki yükselişinin devam edeceğine inanıyor. Önümüzdeki yıllarda BDT ülkeleri içindeki yeni Müslümanların kendilerine özgü toplumsal kurumlar inşa edeceğini savunan Demidov, ihtida edenlerin değişik kültürlerden geldiğine ve eğitim düzeyleriyle diğer Müslüman kardeşlerinden farklı olduklarına dikkat çekiyor.

Demidov'a göre, Rusya Müslümanları için en yakın İslam anlayışı ise, "Türkiye İslam’ı." Türkiye'deki İslam anlayışının diğer mezheplere karşı hoşgörülü olduğuna inanan Rus müslüman, kendi ihtida hikayesini ise şöyle anlattı:

"On yıl önce kelime-i şehadet getirerek İslam’la şereflendim. Köylü ve fakir bir ailede dünyaya geldim. Dedelerim arasında Ortodoks rahipleri de bulunmaktaydı. Tüm bunları göz önünde tuttuğum zaman, yaptığım seçim belirsizliğe doğru bir adım gibiydi. Başka Müslümanlar gibi mezhep arayışına girmedim. Bir dönem din tarihi dersi aldım. Kütüphaneleri dolaşarak tüm zorluklara rağmen Kuran-i Kerim'in bir nüshasını buldum. Onu okumaya başladım ve diğer kutsal kitaplarda kabul edemediğim bazı konuların burada farklı bir şekilde ele alındığını gördüm. Kuran'da herşeyin aşikar olduğunu, çelişki bulunmadığını tespit ettim. Ancak sık sık kendime “Sen bir Rus’sun ve bu sana yabancı bir din. Senin dedelerin kilise hizmetinde bulundu,” dedim. Birkaç yıl tefekkür ettim. En sonunda İslam’ı seçtim."
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35