banner39

İslami Cihad lideri grevde

Tutuklu bulunan İslami Cihad lideri Sami Al-Arian, baskıları protesto etmek için açlık grevi başlattı.

Arşiv 30.03.2008, 21:00 30.03.2008, 21:36
İslami Cihad lideri grevde

Tutuklu Filistinli İslami Cihad lideri Profesör Sami Al-Arian, devam eden hükümet tacizi olarak adlandırdığı şeyi protesto etmek için başlattığı açlık grevinin 19. gününe girdi. Üçüncü bir tahkikat jürisinin önüne çıkarıldı fakat tanıklık yapmadı. El-Arian'ın büyük kızı Leyla ve Virginia'daki yerel avukatı Will Olson ile görüştük.

Misafirler: 

Leyla El-Arian, Sami El-Arian'ın büyük kızıdır. New York'ta yaşayan bağımsız bir gazetecidir.  

Will Olson, Sami El-Arian'ın yerel Virginia avukatıdır. 

Juan Gonzalez: Tutuklu Filistinli Profesör Sami Al-Arian devam eden hükümet tacizi olarak adlandırdığı şeyi protesto etmek için başlattığı açlık grevinin 19. gününe girdi. Perşembe günü üçüncü bir tahkikat jürisinin önündeydi ve yine tanıklık yapmadı.  

El-Arian, Filistin İslami Cihad'ın lideri olduğu suçlamasıyla beş yıldır hapistedir. İki yıl önce bir Florida jürisi ona yöneltilen on yedi suçlamanın bir teki için bile suç kararı vermede başarısız oldu. Jürinin tespitlerine karşın El-Arian, parmaklıkların arkasında kaldı. Geçen sene El-Arian, bir Virginia tahkikat jürisinin önünde tanıklık etmeyi reddettiği için ek bir on sekiz aylık ceza daha aldı.  

Amy Goodman: Şu an New York'ta serbest bir gazeteci olan Sami El-Arian'ın büyük kızı Leyla El-Arian bizlerle. Sami El-Arian'ın yerel Virginia avukatı Will Olson, Washington'dan telefonla bağlanıyor.  

Her ikinize de Democracy Now! programına hoş geldiniz diyoruz. Leyla bize neler olduğunu anlatır mısınız? Kendisine yöneltilen on yedi ithamın hiç birinden dolayı mahkûm edilmedi. İthamların dokuzu üzerinde çıkmaza girdiler ve yedisinde mi onu suçlu buldular? 

LAILA AL-ARIAN: Sekizinde suçlu buldular.  

AMY GOODMAN: Sekizinde. Peki, sonra ne oldu? Suçunu kabul edip savcılarla anlaştı mı? 

LAILA AL-ARIAN: Evet birkaç ay sonra hükümetle küçük ithamları kabul etme konusunda anlaştı çünkü hükümet ona yöneltilen suçlamaların hepsini düşürüp onları ibra etme seçeneğine sahip olmasına rağmen onlar, babamı tekrar yargılamakla tehdit ettiler ve o destek verdiğini kabul ederek bir suçlamaları kabul anlaşması imzaladı. Ve—  

JUAN GONZALEZ: Destek verdiğini mi kabul etti? 

LAILA AL-ARIAN: Terörist bir örgütün tasarlanmasına destek ithamını kabul etti.  Ve aslında kabul ettiği şeye gerçekten bakarsanız bu, göçmenlerin bu ülkeye gelmelerine yardım etmektir, 1990'larda gizli belge kullanımından dolayı tutuklanan amcam olan kayın biraderine yardım ettiğini kabul ediyor. Onun neyi kabul ettiği ile ilgili gerçeklerin ilanına bakarsanız bunlar gerçekten zararsız faaliyetlerdir.  

Bununla birlikte, adı Gordon Kromberg olan Virginia'daki bir savcı bundan sonra bir tahkikat jürisinin önünde tamamıyla alakasız bir davada tanıklık etmesi için babama tanık celbi çıkarmaya başladı. Babam suçu kabul anlaşmasını imzaladığı zaman kendisine işbirliğinin bir şart olmadığı ve hükümetle işbirliği yapmak veya itaat etmek zorunda olmadığı söylendi. Fakat babam şimdiye kadar üçüncü kez bir tahkikat jürisinin önüne getirildi. Tanıklık etmediği için mahkeme kararına uymadığı suçlamasıyla on sekiz ay kadar bir hapis cezası verdiler. 

Ve şu an Perşembe günü hükümet onu üçüncü bir jürinin önüne çıkardı, iki korkunç seçenekle yüzleştik: ya tanıklık edecek ve yalan yere yemin etmek veya adaleti engellemekle suçlanacaktı—ve bu bir "eğer" sorusu değildir, bir "ne zaman" sorusudur. Biliyorsunuz, savcısı ona açık bir şekilde yalan yere yemin etme suçundan yargılanacağını söyledi ve bu yalan yere yemin etme hilesidir. Aslında yalan yere yemin etme suçundan yargılanmanın standartları çok düşüktür. Doğru bile söyleseniz yalan yere yemin etmekten yargılanabilirsiniz. Ve bunlar Ken Star taktikleridir. Maalesef bunlar hükümetin daha önce kullandığı taktiklerdir.  

Ve kayıt alınıyorken Müslümanlara karşı açıklamalar yapan savcı; "Amerika'nın ve Amerikan adalet sisteminin İslamizasyonuna" katkıda bulunmak istemediğini söyledi.  

AMY GOODMAN: Kimdi bu? 

LAILA AL-ARIAN: Adı Gordon Kromberg. Virginia'nın Doğu bölgesindendir. Babam için yapa geldiği ve tanıklık yapmayacağı için şu an açlık grevinin nedeni olan diğer seçenek, tanıklık yapmamasıydı. Bu, onun mahkemeye saygısızlık suçunun izafe edileceğini ve en az beş yıl daha hapishane kalacağını belirten suçu kabul anlaşmasının ihlalidir. Bu çok çirkindir.  

AMY GOODMAN: Babanız şu an bir açlık grevindedir.  

LAILA AL-ARIAN: Evet o, şu an bir açlık grevindedir. Bu gün açlık grevinin 19. günüdür. Dün ilk defa onun bu zaman zarfında ilk kez su içti.  

JUAN GONZALEZ: Ve bu diğer tahkikat jürileri, onların hedefleri veya soruşturmalarının konuları, bunları bilen var mı? Veya— 

LAILA AL-ARIAN: Virginia'da İslami bir tink-tank kuruluşu var. Fakat inandığımız şey; bu davanın bu kuruluşla ilgisinin olmadığıdır. Bu sadece bir yoldur—onlar babamı mahkemede mahkûm edemezler. Bu onlar için babamı başka nedenlerle tutuklamaları için bir yoldur. Ve durdurulması gerekiyor.     

AMY GOODMAN: Will Olson, siz Virginia'da bir avukatsınız. Eğer kendisine inanılırsa, o bazı suçları kabul ettiğinde bu onun başka tahkikat bürolarının önüne çıkarılmayacağı anlamına mı geliyordu, o nasıl üçüncü bir tahkikat jürisinin önüne çıkarılıyor? 

WILL OLSON: Hükümetin, küçük suçları kabul etme anlaşması ile ilgili konumu El-Arian'ın iş birliği yapmak zorunda olmadığıydı—yazılı suçu kabul anlaşmasında karşılıklı kabulün olmadığı hiçbir şart yoktu. Dr. El-Arian'ın, tarafların ortak kararı olan Florida'nın ABD Orta Bölge savcısı ile yaptığı itiraf görüşmeleri sırasında, görüşmeler boyunca anlaşmalarının temeli Dr. El-Arian'ın hükümetle işbirliği yapmayacağıydı ve bunun altı bütün görüşme boyunca çizildi.  

Suçu kabul anlaşması yazıya döküldüğünde Dr. El-Arian'ın tanıklık yapmasını gerektirecek bir şart yoktu ve Florida Orta Bölge Mahkemesi'nde eğer bazı şeyleri yaptığını kabul ediyorsan hükümet ile işbirliği yapmak zorundasın hükmünü veren bir şarta sahip olmak bir standarttır. Bu standart, işbirliği şartı ihmal edildi. Maalesef, anlaşmada Dr. El-Arian'ın hükümetle işbirliği yapmak zorunda olmadığını vurgulayan bir dil yok. 

Dr. El-Arian, Virginia'da tahkikat jürisinin önüne çağrıldığında onun hukuki ekibi tahkikat jürisinin önüne çıkmasını engellemek için onun Florida'daki suçu kabul anlaşmasını teyit etmek için harekete geçti. Florida'daki asliye mahkemesi Kasım 2006'daki bu durumu inkar etti, asliye mahkemesi bu durum anlaşmada yazılı olmadığı için bu konumu alabildi. El-Arian'ın iş birliği yapmak zorunda olmadığını ifade eden bir tek hüküm yoktu. Bu karar Florida'daki 11. Daire'ye götürüldü. Bu inkâr edildi. Fakat biz yine bir bütün olarak 11.Daire'ye başvuruyoruz. Prosedürün işleyeceği yol; bir kere bir temyiz mahkemesinin jürisine, bölge mahkemesine, başvuruyorsunuz, ortaya çıkan düşünceye katılmıyorsanız kararı gözden geçirmesi için bütün 11. Daire'ye başvurabilirsiniz ve bu yapa geldiğimiz şeydir.  

AMY GOODMAN: Leyla, 10 saniyemiz var. Fakat babanızın sağlığından biraz bahseder misiniz? Bir şeker hastasıdır. Bu onun ikinci orucudur. İlk orucunda 7–8 kilo kaybetmişti.  

LAILA AL-ARIAN: Evet son orucunda o kadar kaybetmişti, doğru.  

AMY GOODMAN: Siz onu hapishanede onu ziyaret ettiniz. Hapishanede tıbbi bir kliniktedir.

LAILA AL-ARIAN: Yaklaşık 15 kilo kaybetti. Çok zayıf. Ve göğüs ağrıları var. Herkesin davaya duyarlı olmasını, Temsilciler Meclisi ve Senato'daki Adli Kurul'a  mektuplar yazmalarını istiyoruz. Daha fazla bilgi için freesamialarian.com adresine bakabilirler.

AMY GOODMAN: Virginia'dan Will Olson ve Güney Florida Üniversitesi eski profesörü Sami El-Arian'ın büyük kızı Leyla El-Arian bizimle beraber olduğunuz için ikinize de teşekkür etmek istiyorum.

Not: Aslından Dünya Bülteni için Türkçeye Çeviren; Ali Karakuş

 

Yorumlar (1)
mehmet selim polat 15 yıl önce
Filistin yalnız bırakıldı,Kahrolası müslüman geçinen ülkeler yardım etmediği gibi,Düşmanlarıyla işbirlikçilik yaptılar.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?