banner39

İslami Cihad'dan ABD'ye tehdit

İslami Cihad liderleri Halid el Batiş ve Hadr Habib, Amerika'ya yönelik tehditkar açıklamalarda bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslami Cihad'dan ABD'ye tehdit

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın, İslami Cihad Genel Sekreteri Ramadan Abdullah Shalla'nın başına 5 milyon dolar ödül koymasının yankısı sürüyor.

Gazze'de basına açıklamalarda bulunan örgüt liderinden Halid El Batiş, ABD'nin, İslami Cihad lideriyle ilgili aldığı kararın İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in istekleri doğrultusunda gerçekleştiğini savundu.

El Batiş, ABD bu kararı uygulamaya ve bunu yapmaya doğru giderse, Filistin halkı için tehlikeli olan şeylerin aynısının Amerikan halkı için de tehlikeli olacağını söyledi.
 
Bunun bölgeye yeni tehlikeler getireceğini anlatan El Batiş, "Bu nedenle Amerika'nın İslami Cihad liderine yönelik tutuklama veya operasyon yapma durumunu bir kez daha gözden geçirmesi ve böyle bir şeye girmemesi en mantıklı yoldur" dedi.

Yeni kurulacak Filistin Ulusal Birlik hükümetini destekleyeceklerini belirten Halid El Batiş, ancak İslami Cihad olarak bu hükümet içinde yer almayacaklarını, çünkü kendilerinin Oslo Anlaşması'nı tanımadıklarını ve işgal altında İsrail ile ilişki içinde olan bir hükümet içinde yer almalarının düşünülemez olduğunu söyledi.
 
İslami Cihad'ın diğer lideri Hadr Habib ise Amerika'nın İslami Cihad lideri için koyduğu 5 milyon dolarlık ödülü ve bu kararı İslami Cihad'ın İsrail'in Elat kentine düzenlediği saldırı sonrasında aldığına dikkat çekerek, kararda İsrail'in etkili olduğunu bildirdi. Habib, Amerika'nın böyle bir şey yapmasının bölgede yeni tehlikeleri beraberinde getireceğini belirterek "Bu tehlikeli bir gelişme. Amerika, Filistinlilerle ilgili yeni kararları alıp düşünürken, İsrail'den etkilenmemeli ve bağımsız karar almaya dikkat etmelidir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?