banner15

İslami Sanat Eserleri Sanal alemde

AB tarafından finansa edilen dünyanın en büyük sanal müzesi ziyaretçilere açıldı. Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dan 14 ülke ve 17 müzenin ortak çalışması sonucu meydana getirilen Sanal İslami Eserler Müzesi’nde toplam 1235 sanat eseri yer alıyor.

İslami Sanat Eserleri Sanal alemde

“Discover Islamic Art“ projesini dünyanın en büyük Sanal İslam Eserleri Müzesi olarak adlandırmak mümkün. Mısır, Cezayir, Almanya, İngiltere, İtalya gibi 14 ayrı ülkeden eserlerin sanal alemde gezilebildiği sergi, Emeviler döneminden başlayıp Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişine kadar olan eserleri kapsıyor. Sanal İslami Eserler Müzesi’nde toplam 1235 sanat eseri görmek mümkün. Bunları tanıtıcı, toplam 9 kataloğun da sunulduğu sanal müze, 11 Arap ülkesinden eserleri de kapsıyor.

Müzenin başlangıç süreci Barselona Anlaşması’na dayanıyor. Bu anlaşma uyarınca, 1995 yılında AB’den 12 ülke ile Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin  siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda işbirliği yapması öngörülmüştü. Berlin İslam Eserleri Müzesi Genel Müdürü Prof.Dr. Claus-Peter Haase Sanal İslami Eserler Müzesi‘yle bir ilke imza atıldığını söylüyor ve bununla geniş kitlelere ulaşmanın daha kolay olacağına dikkat çekiyor.

"İslam sanatı tarihindeki görsel ve felsefi temel nedeniyle bu objeleri sanal alemde daha iyi kavrama olanağına sahip olacağımızı sanıyorum. Daha fazla etkilenebileceğiz. Elbetteki insanlar için en hızlı olanı vizüel ulaşım. Ve bu yöntemle kısa ve öz yoldan, özellikle duygusal derinlik isteyen sanatla fazla zorlanmadan yakınlaşma olanağını elde etmiş olacağız."

Antik kentlere yolculuk

Müzeleri, sergi caddeleri, antre bölümü ve özel hazırlanmış kitapçıklarıyla Discover Islamic Art portalı, antik kentlere yolculuğa çıkılmasını da sağlıyor. Türkiye’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’den oluşan üç ayaklı bir sutünla temsil edildiği sanal müzenin hazırlık aşamasından bu yana görev alan Sınırsız Müzeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eva Schubert, sergiyi dini çerçeveyle sınırlama yerine, uygarlıkların anlatıldığı bir oluşum olarak algılanmasının önemi üzerinde duruyor. Sanal müzede kullanılan dillere dikkat çeken Schubert, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm objeler için, çıkarıldıkları bölgenin dilini kullandık. Böylece sanal alemde, Almanya’dan olan eserleri Almanca, Türkiye’de bulunanları ise Türkçe takip etmek mümkün. Ancak „Barcelona Anlaşması uyarınca tüm portal için İngilizce, Fransızca ve Arapça olmak üzere üç ayrı dili temel aldık. Diğer dillerde de portalımızın genelini dolaşabilmek için ilgili ülkelerle görüşmelerimiz sürüyor.“

İslam dünyasıyla diyalog

Discover İslamic Art’ın İslama bakış açısını da olumlu yönde etkileyeceğini belirten süren Schubert, bu sayfanın İslam’la diyaloğu tevik edici bir görevi de üstleneceğine inanıyor. Serginin genişletilmesini 2007‘de planlanmasına rağmen 1 yıl öne çekerek 2006 ya aldıklarını aktaran Schubert, halen hazırlığı süren ek bölüm için ise, yaklaşık sekiz yıllık çalışmada kazanılan deneyimin temel alındığına vurgu yapıyor:

"Bu ek sergi tüm dillerde olacak. Yani, buna Türkçe de dahil. İspanya’dan  daimi sergi için ek bölüm elimize ulaştı bile. Bunun destek görmesi için çaba sarfediyoruz. Projeden sorumlu Türk arkadaşlarımız Türkiye’den mali destek almak için uğraş veriyorlar. Özellikle Osmanlı dönemine ait çok sayıda eserle iligili bilgilerin Türkçe’ye çevrilmesi konusunda desteğe ihtiyacımız var."

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48