banner39

'İslam`ı seçtiğimde kadın olduğumu anladım'

İslam`la Çeçen savaşı sırasında tanışan Rus genç kızın nefretten "İman"a giden hikayesi...

Arşiv 20.02.2009, 11:59 20.02.2009, 13:40
'İslam`ı seçtiğimde kadın olduğumu anladım'

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'da İslam'ı kabul eden insanların çoğunlukta olduğu Saratov eyaletinde özellikle kadınlar arasında İslam büyük bir hızla yayılıyor.

İslam ile hayatı değişen Rus kadınlardan biri de şu anda 20'li yaşlarının sonlarında olan Nina Frolova... Liseyi birincilikle bitirdikten sonra Saratov Devlet Üniversitesi ekonomi Bölümüne giren Frolova, babasız büyüyen binlerce Rus`tan biri..

Küçük yaşlardan itibaren spor ile ilgilenen ve karate dersleri alan genç kadının hayatı Çeçenistan'da başlayan savaş ile değişmiş. Savaş nedeniyle korku dolu günler yaşayan Frolova`nın Müslümanlar ve İslam'a karşı hissettiği ilk duygu nefret olmuş. Ancak bu duygu yavaş yavaş yerini merak hislerine bırakmış.

Bu dönemde televizyonda izlediği bir belgesel ise Nina Frolova için dönüm noktası niteliğinde... Hac ve bu ibadetin müslümanlar için öneminin anlatıldığı belgeselde yer alan İslam'ı kabul etmiş bir Amerikalı kadın, Rus genç kızda şaşkınlık meydana getirmiş. Bir kadının neden İslam`ı seçtiğini anlayamayan Frolova, sorularına cevap bulmak için araştırmaya başladı.

Araştırmaları sırasında İslam'ın kadına verdiği önemin dikkatini çektiğini söyleyen Rus genç kız, bu sırada farkında olmadan bir ifadeyi ezberlemiş ve bu sözlerin ne anlama geldiğini Müslüman bir arkadaşına sormuş. Ezberleyerek sorduğu söz ise Kelime-i Şahadet...

Arkadaşı, onun da İslam'ı kabul ettiği zannettiğinde ise bu sözlere sadece gülmekle yetinmiş ve söylediğinin ne anlama geldiğini bilmediğini ifade etmiş. Frolava daha sonra şunları söylüyor: "Ancak araştırmalarım devam etti ve örtünmeye, müslüman bir kadının ne hissettiğini anlamak istediğine karar verdim."

Ailesinin ve çevresinin büyük tepkisiyle karşılaşsa da, eleştirileri umursamadan, altı ay boyunca hem araştırmalarına hem de örtülü yaşamına devam etmiş. Bu sırada, internette tanıştığı bir arkadaşının tavsiyesiyle gittiği Saratov İslam Merkezi`nde Arapça ve Kuran öğrenmeye de başlamış.

Kendisindeki değişimin farkına varmaya başlayan Nina Frolova, ilk kıldığı namazı hiçbir zaman unutmayacağını söylüyor. Ellerinin titremeğe başladığını, sanki başka bir âleme intikal ettiği duygusuna kapıldığını söyleyen Rus genç kız, bu tecrübenin hemen ardından, bu defa anlamını çok iyi bildiği Kelime-i Şehadet`i tekrarlayarak müslüman olmuş.

İsmini  "İman" olarak değiştiren Frolova, örtülü olarak yaşamanın üniversite hayatını sıkıntıya sokmadığını, ancak ailesinin ve arkadaşlarının kararı karşısında tepkilerinin hala sürdürdüğünü söylüyor. Bu tepkileri anladığını ifade eden genç kız, İslam dışında bir hayat düşünemediğini söyleyerek eleştirilere kulak asmadan yaşamına devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?