banner39

İslamofobi Avustralya'da: Tesettür Yasaklansın

Avustralya'da bir radyo sunucusunun "tesettürün kamusal alanlarda yasaklanması" çağrısı tepkilere sebep oldu

Arşiv 15.01.2009, 16:27 15.01.2009, 16:27
İslamofobi Avustralya'da: Tesettür Yasaklansın

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Michel Smith adlı radyo sunucusunun "tehlike teşkil ettiği" gerekçesiyle tesettürün alışveriş merkezlerinde yasaklanması çağrısı, dinleyicilerini de öfkelendirdi.

Smith, özellikle burka giyen kadınlara yönelik para cezası uygulanabileceğini, ancak aslında tesettürün tamamen yasaklanması gerektiğini söyledi.

Simith`in bu sözlerine Avustralya Perakendeciler Birliği de destek vererek, tesettürün yasaklanmasını silahlı saldırı ve hırsızlık durumlarına karşı alınması gereken bir tedbir olarak savunması şaşkınlık ve öfkeyle karşılandı.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine açıklayan Queensland İslam Konseyi Başkanı Süleyman Sabdia, Smith'in sözlerinden dolayı hayal kırıklığına uğradığına söyledi.

Herkesin istediği şeyi söylemekte serbest olduğunu ifade eden Sabdia, bu tarz bir söylemin, Müslümanlar tarafından, kesinlikle hoşgörüsüzlük olarak algılandığını vurguladı. Sabdia, Smith'in İslami yaşam tarzı üzerine hiçbir şey bilmediğini belirtti. "Onu söylediklerinden dolayı affediyoruz. Gelsin, oturup konuşalım. Sonuçta intikam hissi hiçbir problemi çözmez" diyen Sabdia, Avustralyalılara hoşgörü dersi verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?