banner39

İslamofobia'ya karşı mücadele çağrısı

İslamofobia'ya karşı mücadelenin önemine dikkat çeken Köksal Toptan, " İKÖPAB'ın kuruluş amaçlarını gecikmeksizin fiile geçirmek mecburiyetindeyiz" dedi.

Arşiv 24.03.2008, 13:07 24.03.2008, 16:41
İslamofobia'ya karşı mücadele çağrısı


Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Köksal Toptan, İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliğinin (İKÖPAB) İkinci Olağanüstü Konsey Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı. Köksal Toptan konuşmasında, İslamofobia'ya karşı mücadelenin önemine dikkat çekti.

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliğinin (İKÖPAB) İkinci Olağanüstü Konsey Toplantısı İstanbul'da yapılıyor. Toplantının açılışına TBMM Başkanı Köksal Toptan ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç da katıldı. Köksal Toptan, İKÖPAB üyelerine yönelik yaptığı konuşmada, parlamentolar arası işbirliğinin önemine değindi. İslam dünyasının geleceğini tehdit eden terörizm, şiddet, fakirlik, gelir dağılımındaki eşitsizlik, etnik ve dini aşırılık ve İslamofobia gibi konulara dikkat çeken Toptan, bu sorunların çözümü için ortak hareket edilmesinin önemine vurgu yaptı.

TBMM Başkanı, üye ülkelerin parlamentoları arasında dayanışma, temas ve işbirliğini geliştirmek, üye ülkelerin özgün deneyimlerini paylaşmalarına imkan sağlamak, bölgesel ve uluslararası sorunlara ilişkin duyarlılıkları ortaya koymak amacıyla kurulan İKÖPAB'ın halkın temsilcilerinden oluşması nedeniyle İslam dünyasında müstesna yere sahip bir örgüt olduğunu vurguladı.

Toptan, "Terörizm, şiddet, fakirlik, gelir dağılımındaki eşitsizlik, etnik ve dini aşırılık ve İslamofobia gibi bugün İslam dünyasının geleceğini tehdit eden sorunların çözümü ancak uluslararası alanda devletler, parlamentolar, sivil toplum ve bireylerin etkin işbirliği ile mümkün olacaktır. Geleneksel diploması sınırlarının dışına çıkılmasını gerekli kılan bu zorunluluk biz parlamenterleri ulusal yasama faaliyetlerinin ötesine geçerek ortak gündemimizi meşgul eden konularda ve celikle dış politika sorunlarında muhataplarımızla daha sık görüş alışverişinde bulunmaya ve uluslararası işbirliği faaliyetlerine daha aktif katkıda bulunmaya sevk etmektedir" dedi.

DAHA FAZLA KARARLILIK

Parlamenter diplomasinin kurumsal çatısı altında oluşturulan İKÖPAB'ın daha güçlü ve sözü dinlenen bir kuruluş haline gelmesini arzuladıklarını belirten Köksal Toptan, "Bu çerçevede İKÖPAB'ın faaliyetlerine daha fazla etkinlik kazandırılması yolunda üyelerimiz arasında bir kararlılığın olduğunu memnuniyetle müşahede ediyorum. İKÖPAB'ın kuruluş amaçlarını gecikmeksizin fiile geçirmek mecburiyetindeyiz. Örgütümüzün saygınlığının güvenirliliğinin ve etkinliğinin daha da güçlendirilmesi İslam aleminin ve genel olarak uluslararası toplumun gündemindeki sorunların çözümüne daha etkin bir şekilde katkıda bulunabilmemizi sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

ÖRGÜTÜN SAĞLADIĞI İMKANLARDAN YARARLANMAK

Bugün İslam ülkelerinin çok sayıda ve çok çeşitli iç ve dış fenomenler ve sorunlarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Toptan, "Münferiden karşılaştığımız bu sorunları İKÖPAB bünyesinde kolektif cevaplar ve çözümler üretmek mümkündür. Bu nedenle örgütümüzün bize sağladığı imkanları değerlendirerek birbirimizin deneyimlerinden ve düşüncelerinden yararlanarak ortak çözümlere ulaşmak temel amacımız olmalıdır. Öncelikli görevimizi ülkelerimizin daha akılcı, saydam demokratik yöntem anlayışını yerleştirmek ve halklarımızın sosyal, ekonomik ve siyasi standartlarını yükseltmek olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Köksal Toptan ayrıca bugünkü toplantıda örgütün yeni genel sekreter ve genel sekreter yardımcılarının seçileceğini hatırlatarak, TBMM olarak aday gösterdikleri Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç'ın akademik kariyeri güçlü olan bir isim olduğuna işaret etti.

Yorumlar (1)
ak 15 yıl önce
ak partinin adamı işte ne beklenir, kafirler islamı sevseydi zaten müslüman olurlardı, islamın imajını korumak sana mı kaldı,
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?