banner39

'İslamofobiyi medya körüklüyor'

Muhammed, 11 Eylül'den sonra İslamofobinin artmasından medyanın sorumlu olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İslamofobiyi medya körüklüyor'

Amerikan ordusunda görevlendirilen ilk Müslüman din adamı olan Abdul-Raşid Muhammed, 11 Eylül'den sonra İslamofobinin (İslam karşıtlığı) artmasından medyanın sorumlu olduğunu söyledi.

ABD tarihinin en büyük ve kanlı terör eyleminin ardından medyanın etkisiyle İslam'ın hedef haline getirildiğini kaydeden İmam Muhammed, medyanın İslam'a dair olumlu örnekleri görmezden gelip olumsuz örneklere vurgu yapmasının Batı'da İslamofobinin yükselmesine yol açtığını savundu.

Almanya'nın Köln kentinde bulunan 'Amerikan Evi', cuma akşamı ilginç bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıya konuşmacı olarak davet edilen İmam Muhammed, İslam'ın ABD'deki gelişim süreci, ülkede yaşayan Müslümanların sorunları ve 11 Eylül saldırılarının ardından Müslümanlar aleyhine oluşan havaya değindi. Amerika'ya 14. yy'da köle statüsünde getirilen Müslümanların bugün ABD'de büyük bir nüfus ve etkinliğe sahip olduğunu söyleyen Muhammed, ülkede 2 bin cami ve 200'ün üzerinde İslami okulun varlığından bahsetti. 1991'deki Körfez Savaşı sırasında 5 bin Amerikan askerinin Müslüman olduğunu hatırlatan Muhammed, orduya katılan Müslümanların ve orduda Müslümanlığı kabul edenlerin sayısının artmasıyla ordunun Müslüman din görevlisi atama ihtiyacı duyduğunu aktardı.

Batı'da 11 Eylül sonrası yükselişe geçen İslamofobinin, bu tarihten önce de var olduğunu ifade eden Muhammed; ancak bunun saldırıların ardından medyanın gücüyle yükseldiğini belirtti. Medyanın sadece marjinal bir grubun yaptıklarını gözler önüne serdiğini, camiye giden Müslümanların hayatlarının ve fikirlerinin anlatılmadığını dile getiren Muhammed, "Gerçek Müslümanların yaşantısı ve kuralları görmezlikten geliniyor." dedi. İmam Muhammed, İslam'a yönelik korkuların kaynağında İslamiyet'in yayılması endişesi olduğunu öne sürerken, ABD eski Başkanı Theodore Roosevelt'in, "Tek korkmamız gereken korkularımızdır." şeklindeki sözlerini hatırlatarak, "Asıl korkmamız gerekenler düşmanlık, görmezden gelme, ırkçılık ve adaletsizliktir." dedi. Muhammed, İslamofobi ile mücadele konusunda ise Amerika'daki ve Avrupa'daki Müslümanlara şu tavsiyelerde bulundu: "İyiyi ve kötüyü yönlendirebilen medyanın gücünün idrak edilmesi, dinler arası diyalog çalışmalarına önem verilmesi, Müslümanların ABD demokratik sistemine entegre edilmesi, Müslümanların merkezi bir kuruluş oluşturması, İslam konusundaki bilgisizliğin giderilmesi, başörtüsü konusunun anlatılması, Müslüman ülkelerin Amerika'daki Müslümanlara etkisinin analiz edilmesi."

Almanya'da özellikle minareli cami inşaatı konusunda problemler yaşandığını aktaran bir katılımcının ABD'de halkın cami inşaatına yaklaşımına yönelik sorduğu soruyu cevaplandıran Muhammed, Müslümanların agresif bir tutum sergilemek yerine halkı ikna etmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda yaşadığı bir tecrübeyi aktaran Amerikalı din görevlisi, kentteki ABD üssündeki görevi nedeniyle taşındığı Heidelberg'de saat başı çalan çanların ilk etapta kendisini rahatsız ettiğini; ancak zamanla bunun Hıristiyanlar için önemini kavrayıp anlayışla karşıladığını ifade etti.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?