banner15

İsmail Cem İpekçi'nin ardından

Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem İpekçi'nin vefat etmesinden sonra Tüm Parti liderleri ve siyasetçiler ailesine başsağlı dileğinde bulundular.

İsmail Cem İpekçi'nin ardından

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsmail Cem'in vefatından dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtirken, "Eski Kültür ve Dışişleri Bakanı olarak ülkesine ve milletine büyük hizmetleri geçen sayın Cem'in vefatı siyaset dünyası için önemli bir kayıptır" dedi.

Erdoğan, Cem'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajında, Cem'in kaybı nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Erdoğan, "Değerli siyaset ve devlet adamı İsmail Cem'in vefatından büyük üzüntü duydum.
Eski Kültür ve Dışişleri Bakanı olarak ülkesine ve milletine büyük hizmetleri geçin sayın Cem'in vefatı siyaset dünyası için önemli bir kayıptır.

Gazeteci-yazar kimliği ile de kültür ve düşünce dünyamızın önde gelen isimleri arasında yer alan İsmail Cem'e rahmet, ailesine, tüm sevenlerine ve milletimize başsağlığı dilerim" dedi.

Erdoğan, ayrıca İsmail Cem'in eşi Elçin Cem'i de telefonla arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ

TBMM Başkanı Bülent Arınç, eşi İsmail Cem’in Elçin Cem'e başsağlığı diledi.

Eğitim-İş ve Emek Partisi de başsağlığı dileklerinde bulundu.

Bülent Arınç mesajında, eski Kültür ve dışişleri Bakanı Sayın İsmail Cem'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Parlamentomuzda çeşitli dönemlerde milletvekilliği görevinde bulunan sayın İsmail Cem, siyasetçi kimliğinin dışında gazeteci ve yazar olarak da önemli hizmetlerde bulunmuştur.

Türkiye önemli bir insanını kaybetti. İnanıyorum ki ülkemizin siyasi yaşamında saygın bir yeri olan İsmail Cem'in adı milletimizin hafızasından asla silinmeyecektir" dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli de "Dışişleri eski bakanlarından İsmail Cem'in vefatını büyük üzüntüyle öğrendim.

Değerli devlet ve siyaset adamı, yazar Cem'in Türkiye'ye yaptığı değerli hizmetler unutulmayacaktır. Cem'e rahmet, ailesine ve ulusumuza başsağlığı diliyorum" dedi.

Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel de İsmail Cem'in ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Levent Tüzel, "Gazeteci yazar, eski TRT Genel Müdürü ve Dışişleri eski bakanı sosyal demokrat politikacı İsmail Cem'in, yakalandığı kanser hastalığına yeniş düşerek yaşama veda etmesinden dolayı Cem'in ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

İsmail Cem’in yaşamını yitirmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı da bir taziye mesajı yayınladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “1997-2002 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Sayın İsmail Cem’in bugün vefat etmesi camiamızda derin üzüntü yaratmıştır” denildi.

İsmail Cem’e rahmet, ailesine ve Türkiye’ye de başsağlığı dilenen açıklamada, “Sayın Cem’in dış politikamıza ve Bakanlığımıza yaptığı değerli hizmetler ve katkılar unutulmayacaktır” ifadeleri yer aldı.

MURAT BAŞESGİOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 55'inci hükümet döneminde aynı kabinede görev yaptığı mesai arkadaşı eski dışişleri bakanı İsmail Cem'in ölüm haberinden büyük bir üzüntü duyduğunu söyledi.

Başesgioğlu İsmail Cem'in Türk siyasetinde ender bulunan siyasilerden biri olduğunu belirterek, eski çalışma arkadaşının yakınlarına başsağlığı diledi.

İsmail Cem'in Dışişleri Bakanlığı'nı Türkiye'nin en kritik döneminde yaptığını belirterek, "Bu süreçte çok önemli bir rol üstlendi. Görevini en iyi şekilde yaptı" dedi.

Bakan Başesgioğlu, İsmail Cem'le en son Finlandiya toplantıları sırasında Kıbrıs konusunda telefonla görüştüklerini ifade etti. Bakan Başesgioğlu, Cem'in cenaze törenine katılmayı arzu ettiğini kaydetti.

ABDULLATİF ŞENER

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İsmail Cem’in kaybından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, “Siyasi tavrı, siyasi biçimi ve siyasi tarzıyla örnek alınması gereken özelliklere sahipti” dedi.

Şener, yaptığı açıklamada, Cem’in Türk siyasetinin yetiştirdiği önemli isimlerden biri olduğunu söyledi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olduğu dönemde, Cem’in de TRT Genel Müdürü olduğunu belirten Şener, “1991’den sonra Parlamento’ya girdiği zaman, aynı dönemde siyaset yaptık. Bilgi birikimi ve davranışlarındaki nezaketiyle dikkat çekti. Siyasi tavrı siyasi biçimi ve siyasi tarzı örnek olması gereken özelliklere sahipti” diye konuştu.

TARHAN ERDEM: “HEM GAZETECİLİKTE HEM SİYASETTE BAŞARILI OLDU”

Yazar Tarhan Erdem de, İsmail Cem’in Türkiye’de uzun dönem Dışişleri Bakanlığı yapmış bir siyaset adamı olduğunu ve gazetecilikten sonra siyasette de başarılı olmuş ender şahsiyetlerdin biri olduğunu ifade ederek, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

İLTER TÜRKMEN: “TÜRKİYE’NİN EN KRİTİK DÖNEMİNDE BAKANLIK YAPTI”

Dışişleri eski Bakanlarından İlter Türkmen ise, Cem’in Türkiye’nin en kritik döneminde bakanlık yaptığını vurgulayarak, “Onun Dışişleri Bakanlığı döneminde, Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığı Helsinki Zirvesi’nde kalıcı oldu. Tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.


CHP GENEL BAŞKANI DENİZ BAYKAL

Deniz Baykal, İsmail Cem’in kaybı için, “Sevgili kardeşim İsmail Cem İpekçi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim” dedi.

Baykal, İsmail Cem’in yaşamını yitirmesi üzerine yaptığı açıklamada, ülkenin çok değerli bir evladını yitirdiğini belirtti. Baykal, Cem’in son dönemlerde büyük acılar içinde yaşam mücadelesi verirkeen bile Türkiye’ye sahip çıkma kararlılığını, ilkeli duruşunu, her an ve örnek olacak bir davranışla sergilediğini ifade etti. İsamil Cem’in bu aşamada bile yüreğinin nasıl halkın sosyal ve ekonomik ilerlemesi, ülkenin onurlu saygınlığı ve kişiliğinin korunması için mücadele azmiyle dolu olduğunun, nasıl çabalar gösterdiğinin tanığı olduğunu belirten Baykal şöyle dedi:

“Sevgili kardeşim İsmail Cem İpekçi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. İsmail Cem, toplumumuzun tarihsel süreklilik içindeki değişim ve modernleşmesini inceleyen, araştıran bir bilim ve kültür adamı, Türkiye’nin sosyal ve demokratik dönüşümüne katkı veren seçkin bir siyaset adamı ve aydınlık düşünceli, fedakar, güvenilir bir dost olarak hem yaşamımda, hem de partimizin yaşamında daima özel bir yere sahip olmuştur ve hep sahip olacaktır.

Yaşamı boyunca bağımsızlığın, demokrasinin ve laik Cumhuriyetin kararlı savunucusu olan sevgili kardeşim Cem’e rahmet, ailesine, partimize ve tüm halkımıza başsağlığı diliyorum.”

ANAVATAN GENEL BAŞKANI ERKAN MUMCU

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, İsmail Cem’le aynı hükümette beraber çalışma imkanı bulduğunu belirterek, “Ömrünü milletine adamış, devlet adamı olmanın bütün vasıflarına fazlasıyla sahip eski Dışişleri Bakanlarımızdan, gazeteci, yazar İsmail Cem’in vefatından dolayı büyük üzüntü duydum” dedi.

Cem’in, Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Mumcu, Cem’e rahmet dilerken ailesine de başsağlığı dileklerini iletti.

DTP EŞBAŞKANLARI AHMET TÜRK AYSEL TUĞLUK

Demokratik Toplum Partisi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, CHP lideri Deniz Baykal’a ve Cem’in eşi Elçin Cem’e gönderdikleri başsağlığı mesajında, “Sayın Cem’in vefatıyla Türkiye, önemli bir siyasetçi ve devlet adamını kaybetti.

Üzüntünüzü paylaşır, sizin şahsınızda CHP camiasına ve Cem ailesine başsağlığı, merhuma Tanrı’dan rahmet dileriz” dedi.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Cem’in vefatından dolayı duyulan üzüntü dile getirildi. Açıklamada, “Sayın İsmail Cem’e Tanrı’dan rahmet, ailesine ve tüm ulusumuza başsağlığı dileriz. Sayın Cem’in aydınlık düşünceleri çalışmalarımıza ışık tutmaya devam edecektir” denildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan yapılan açıklamada ise, Cem’in 1972-1974 tarihleri arasında TGS İstanbul Şube Başkanlığı yaptığı hatırlatılarak, 1974-1975 yıllarında üstlendiği TRT Genel Müdürlüğü görevinde de unutulmaz bir portre çizdiği kaydedildi. Açıklamada, “Onu her zaman anacağız. Türk basınının başı sağ olsun” denildi.

DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cem'in vefatıyla ilgili olarak, “Milletimiz değerli bir evladını kaybetmiştir” dedi.

Demirel, Cem'in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları kaydetti: “Değerli yazar, devlet ve siyaset adamı Sayın İsmail Cem, ebediyete intikal etmiştir.

Milletimiz, değerli bir evladını kaybetmiştir. Ailesine, kendisini sevenlere ve milletimize başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Demirel, İsmail Cem'in eşi Elçin Kadriye Cem'e de başsağlığı telgrafı gönderdi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, telgrafında, “Muhterem eşiniz, değerli devlet ve siyaset adamı, yazar, aziz dostum, kardeşim İsmail Cem'in vefatını teessürle öğrendik.

Milletimiz, büyük bir evladını kaybetti. Eşim ve ben, size ve ailenize başsağlığı dileriz. Milletimizin başı sağolsun, Allah rahmet eylesin” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48