İsmail Cem toprağa verildi

Dışişleri eski bakanı İsmail Cem İpekçi, bugün Teşvikiye Camisinden kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsmail Cem toprağa verildi

Cem’in Türk bayrağına sarılı naaşı, polisler tarafından omuzlara alınarak taşındı. Cenazeyle birlikte Cem’in eşi Elçin ile oğlu Kerim Cem, kızı İpek Cem Taha, damadı ve gelini cami bahçesinde oluşturulan bölümde taziyeleri kabul etti. Aileye baş sağlığı dileğinde bulunmak isteyenler uzun kuyruk oluşturdu.

Caminin bahçesine iki taziye defteri açıldı. Teşvikiye Camii’nin çevresinde olağanüstü güvenlik önlemi alındı. Halktan da katılımın çok olduğu törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in yanı sıra çok sayıda politikacı, sanatçı, işadamı, sendikacı katıldı.

Cem’in naaşı Cuma namazını mütaakip kılınan cenaze namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cem’in cenaze törenine, Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Theodoros Kasimis de yer aldı.

Deniz Baykal, İsmail Cem’in çok özel ve çok yönlü bir insan olduğunu, düşünür kimliğine sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’nin tarihini, şu andaki konumunu, dünyayla ilişkilerini çok ciddi bir araştırmacı titizliğiyle ele aldı, yayınlar yaptı.

Türkiye’nin saygı duyulması gereken önemli düşünürüydü.

Bir eylem adamıydı. İnançlarını, değerlerini yaşama geçirmek için bütün ömrü boyunca sendika başkanlığından yola çıkarak, dışişleri bakanlığına kadar eylemli bir çalışma içinde olmaya özen gösterdi. Üstlendiği sorumlulukları yüzünün akıyla yerine getirdi. Özel, nazik bir insandı” dedi.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da “Memleket çok değerli bir evladını kaybetti. İsmail Cem büyük bir mücadele verdi. Hastalığı tam atlatıyor sandığımız bir anda kaybettik, çok üzgünüm” diye konuştu.

Eski bakanlardan Hüsamettin Özkan ise, İsmail Cem ile üç hükümette birlikte görev yaptıklarını hatırlatarak, “Kendisi bürokrat, gazeteci, milletvekili ve bakan olarak ülkesine çok büyük görevlerde ve çok önemli hizmetlerde bulundu.

Çok sevdiğim arkadaşımı, can dostumu kaybettim, hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de, İsmail Cem'in çok başarılı bir dışişleri bakanlığı dönemi olduğunu kaydederek, “Bu bakanlık başarısının, kişilikli ve seçkin gazetecilik kişiliğini önlüyor olmasının da gazeteci İsmail Cem'e bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Çünkü Cem'in, gazeteciliğe TRT Genel Müdürlüğü dışında da gazetelerde yazar, yönetici ve hatta yayın sahibi olarak çok önemli katkıları var” diye konuştu.

SODEV Başkanı Ercan Karakaş da, çok üzgün olduğunu ifade ederek, ”Türkiye siyasetine kalite kazandıran bir insandı. Sosyal demokrasinin Türkiye'de gelişmesi, etkili olması için çok büyük katkılarda bulundu. Büyük kayıp bizler için” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?