banner39

İsmail Haniye hacca gitti

İlk yurt dışı gezisinden dönüşü olaylı olan Filistin Başbakanı İsmail Haniye, beraberinde bazı Hamaslı bakan ve yetkilileriyle Hacca gitti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İsmail Haniye hacca gitti

Haniye ve beraberindekilerin, bu sabah saatlerinde açılan Refah sınır kapısından geçerek, sınıra yaklaşık 60 km uzaklıktaki Mısır'ın Ariş kentine gittikleri öğrenildi. Haniye ve Hamas heyeti, Ariş'ten uçakla Mekke'ye hareket edecek. Dün kapalı tutulan Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır kapısı Refah'ın bugün saat 10.00-17.00 arasında açık olacağı bildirildi.

Haniye'ye hac ziyareti sırasında, Filistin İçişleri Bakanı Said Siyam'ın yanı sıra Parlamento Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahar ve hükümet sözcüsü Gazi Hamid'in eşlik ettiği belirtiliyor. Haniye, birkaç hafta öncesi, bazı Arap ve Müslüman ülkeleri kapsayan ilk yurt dışı gezisinden dönüşünde, Refah Kapısı'nın kapatılması üzerine saatlerce girişte bekletilmiş, yanında getirdiği belirtilen 35 milyon doları bırakması koşuluyla Gazze Şeridi'ne girebilmişti. Haniye'nin Refah'ta beklediği süre içinde buradaki güvenlik güçleriyle Hamas militanları arasında çatışmalar çıkmış, konvoyunun Refah'tan geçişi sırasında da Filistin Başbakanının aracına açılan ateşte oğlu ve bir koruması yaralanmış, bir diğer koruması ise hayatını kaybetmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?