banner39

İspanya, İncille yemini kaldırmadı

İspanya hükümeti incilli yeminden rahatsız olanların isteğini geri çevirdi.

Arşiv 27.05.2008, 20:25 28.05.2008, 10:17
İspanya, İncille yemini kaldırmadı


İspanya'da sosyalist hükümet, komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) ve Yeşiller (ICV) partileri tarafından meclise getirilen, ''resmi yeminlerde haç ve İncil'in kaldırılması'' önerisine karşı çıktı.

İspanya'da, her hükümetin kuruluşunda başbakan ve bakanların Kral'ın önünde hacın karşısında İncil'e el basarak yemin etmeleri başta olmak üzere, kimi kamu törenlerinde Hristiyan dinine ait simgelerin kullanılmasıyla ilgili geleneğin kaldırılmasına ilişkin öneri, bugün mecliste görüşüldü.

IU ve ICV'nin başını çektiği öneriye, meclisteki diğer küçük siyasal partiler destek verse de iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile ana muhalefetteki Halk Partisi'nin (PP) destek vermemesi nedeniyle öneri reddedildi.

PSOE Meclis Sözcüsü Jose Antonio Alonso, kamu törenlerinde dinsel simgelerin kullanılmasını şart koşan hiçbir yasa bulunmadığını, dolayısıyla ortada değiştirilecek bir yasa olmadığını söyledi.

Alonso, Sosyalist Parti olarak ''İspanya'daki toplumsal değişimle, zaman içinde resmi törenlerde bu türden dinsel simgelerin kalkacağına inandıklarını'' bildirdi.

 

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?