banner39

İspanya liginde her hafta Türk bayrağı açılıyor-FOTO

İspanya birinci futbol liginde, yüzyıllar öncesine dayanan bir olaydan dolayı her hafta Türk bayrağı açılıyor.

Arşiv 07.04.2010, 15:41 07.04.2010, 17:09
İspanya liginde her hafta Türk bayrağı açılıyor-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya 1. Futbol Ligi'nde her hafta Türk bayrağı açılıyor ve Türkiye hakkında tezahüratlar yapılıyor. Hürriyet'in haberine göre, 1906 yılında kurulan İspanya'nın köklü kulüplerinden Deportivo La Coruna takımının taraftarları her karşılaşmada tribünde Türk bayrağı açıyor ve 'En büyük Türkiye' diye tezahürat yapıyorlar.

l1.jpg

Barbaros Hayreddin Paşa, Akdeniz'e hükmettiği sıralarda Avrupa'nın yarısına sahip, dünyanın en büyük hristiyan devleti olan İspanya'yı yaptığı baskın ve savaşlarla sarsmakta, binlerce İspanyolu esir almakta ve İspanyol işkenceleriyle öldürülen Endülüslülerin binlercesini de katliamlardan kurtararak gemileriyle Mağrip'e taşımaktaydı.

l2.jpg

İşte bu sıralarda İspanya'nın yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları Barbaros'a ve Türkler'e çeşitli konularda destek vermişler. Bu desteği içlerine sindiremeyen rakip kent Vigo Halkı ise ihanet saydıkları bu durum karşısında La Corunalılara 'Türkler' adını takmışlar. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigolulara Portekizlilere yakınlıkları sebebiyle 'hain' manasına 'Portekizli' yakıştırması yapmışlar.

İki komşu şehir arasında yüzyıllardan beri süregelen bu rekabet günümüzde ise özellikle futbolda kendini göstermektedir. Celta Vigolular, Deportivolulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle; Deportivolular da Celta Vigolulara Portekizlilere yakınlıkları sebebiyle, 'Hain' yakıştırması yapmaya ve rakiplerince takılmış bu adları inadına ve zevkle sahiplenmeye devam etmektedirler.

l3.jpg

Vigo şehrinin takımı Celta'da çok sayıda Portekiz taraftar derneği kurulmasına karşılık, La Coruna takımı Deportivo'da da ateşli Türk dernekleri kurulmuş. İşte bu sebeple Deportivo La Coruna'nın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayrağı görebilirsiniz. Celtalı futbolseverler derbi maçlarda "Türkler dışarı" diye tezahürat yaparken, Deportivolular da "En büyük Türkiye" diyerek gururla takımlarını desteklemektedirler.
 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?