banner39

İspanya'da ilk kez bir kadın askeri yönetecek

İspanya'da ilk kez savunma bakanlığının en üst kadamesinin bir altına bir kadın görevlendirildi.

Arşiv 24.04.2007, 13:36 24.04.2007, 14:17
İspanya'da ilk kez bir kadın askeri yönetecek

İspanya’da kadınların üst düzey görevlere atanması ve kadın-erkek eşitliğine yönelik reformlarıyla bilinen sosyalist hükümet, silahlı kuvvetlerin en üst kademelerinden biri olan Savunma Bakanlığı Devlet Sekreterliğine ilk kez bir kadını atadı.

Bakanlar kurulundan cuma günü çıkan kararnameyle Savunma Bakanlığı Devlet Sekreterliğine atanan ilk kadın olan Soledad Lopez Fernandez, bugün resmen görevine başladı.

Savunma Bakanından sonraki kademe olan Savunma Bakanlığı Devlet Sekreterliğine getirilen Fernandez, "Kadın olarak askerleri yönetmek zor mu?" sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Erkeklere göre biraz daha zor, çünkü nasıl yaptığınızı görmek için gözleri hep üzerinizde. Ben ordunun gerçekten bir modernleşme sürecinde olduğuna inanıyorum. Askerler, bir kadının yönetmesini normal karşılıyorlar. Yaklaşık 1 yıl süren sekreter yardımcılığı görevimde askerleri çok iyi tanıdım. Onların yanımda kendimi çok rahat hissediyorum." Soledad Lopez Fernandez’in Devlet Sekreterliğine getirilmesiyle boşalan Devlet Sekreterliği Yardımcılığına,yine bir kadın Maria Victoria San Jose atandı.

Savunma Bakanı Jose Antonio Alonso, "Çalışma kapasiteleri ve kalitelerinden dolayı iki kadını aday göstermekte zorlanmadım" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?