banner39

İspanya'da yeni tutuklamalar

İspanya, 2004 yılında Madrid'de trenlere yönelik olarak düzenlenen ve yaklaşık 200 kişinin öldüğü bombalı saldırılar ile bağlantılı oldukları tahmin edilen 5 kişiyi tutukladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İspanya'da yeni tutuklamalar

Polis yetkilileri tutuklanan 5 kişinin, bombalamalar ile ilgili olarak aranan kişilere yardım ettiklerinden, ayrıca uluslararası terör örgütleriyle ilişkileri olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Barcelona, Tarragona, Gerona, Cadiz ve Coruna kentlerinde tutuklanan zanlıların isimleri, Zuhaib Kadiri, Celali Boussiri, Nasreddin Ben Laid Amri, Samir Tahtah ve Kemal Ahbar.

Bu kişilerin milliyetleri ve nasıl tutuklandıkları konusunda ayrıntılı açıklama yapılmazken, baskın yapılan evlerde para ve sahte kimlik belgeleri bulunduğu bildirildi.

İspanya polisi şüphelilerin, Madrid bombalamaları zanlılarından Muhammed Belhadj ve Muhammed Afalah'ın kaçmasına da yardım ettiklerini düşünüyor.

11 Mart 2004'te Madrid'deki dört yolcu trenine konan bombaların patlaması sonucu 191 kişi ölmüş, bin 500 kişi de yaralanmıştı.

Geçen yıl Mart ayında İspanya'da bir mahkeme, saldırılara karışmakla suçlanan bir kişiyi serbest bırakmıştı.

Fas vatandaşı Said El Harrak, İspanya'da bir zanlıyı yargılamadan gözaltında tutma süresi olan iki yılın dolmasıyla serbest kalmıştı.

Harrak, 191 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili olarak suçlanan 29 kişiden biriydi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?