banner15

İspanya'dan cami açılışına ret

Katolik kilisesi, İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde bulunan Cordoba Katedrali ve Camisinin Müslümanların da ibadetine açılması isteğini reddetti.

İspanya'dan cami açılışına ret

785 yılında Endülüs Emevileri tarafından inşa edilerek Avrupa'nın en büyük camisi olan, ancak bölgenin İspanyol egemenliğine geçmesinin ardından 1523 yılında katedrale dönüştürülen Cordoba Katedrali ve Camisinin Müslümanlar için de ibadete açılması isteğiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

İspanya'daki İslam Konseyi Başkanı Mansur Escudero'nun Papa 16. Benediktus'a mektup göndererek, Cordoba Camisinin Müslümanların ibadetine açılması talebine karşılık veren Cordoba Başpiskoposu Juan Jose Asenjo, "Bu talebin farklı dinler arasında barışçıl olarak birlikte yaşamaya hiçbir katkısı olmaz. Tam tersine sadece karışıklık yaratır" dedi. Başpiskopos Asenjo, Cordoba Camisinin Müslümanların ibadetine açılmasının "dinlerarası diyaloğa hiçbir katkısının olmayacağını" söyledi. Endülüs bölgesinin sembolü olan ve turistik açıdan büyük gelir kaynağı olan Cordoba Katedrali ve Camisi Katolikler için ibadete açık olurken, Müslümanlar sadece turistik ziyarette bulunabiliyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48