banner39

İspanya'ya Yönelik Tepkiler Artıyor

İspanya'nın, El Cezire televizyonu muhabiri Teysir Alluni'ye 7 yıl hapis cezası vermesine yönelik tepkiler artıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, İspanya'yı kınadı. El Cezire, "İspanyol adaleti için kara bir gün'' ifadesini kulland

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İspanya'ya Yönelik Tepkiler Artıyor

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, el-Cezire televizyonu muhabiri Teysir Alluni'ye 7 yıl hapis cezası verilmesini kınadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler'in haber editörü Jean-Francois Julliard, Reuters'a yaptığı açıklamada, verilen cezanın ''özellikle gelecekte Bin Ladin'le röportaj yapmak isteyebilecekler için tehlikeli bir örnek oluşturduğunu'' söyledi. Julliard, ''Gazeteciler her zaman terörist grupları ve faaliyetlerini araştırmışlardır. Bu bizim işimizin bir parçası'' dedi. Merkezi New York'ta olan Gazetecileri Koruma Komitesi ise mahkeme kararının metnini incelemek istediklerini bildirdi. İspanya'da dün karara bağlanan Avrupa'nın en büyük el-Kaide davasında, el-Cezire muhabiri Alluni, El Kaide üyesi olduğu suçlamasından beraat ederken, terörist bir grupla işbirliği yapmaktan 7 yıl hapse mahkum edilmişti. Alluni, 11 Eylül saldırılarından kısa süre sonra El Kaide lideri Usame bin Ladin ile röportaj yapmıştı. 

El Cezire: İspanya için kara gün

El Cezire televizyonu, İspanya'da görülen el-Kaide davasında muhabiri Teysir Alluni'ye 7 yıl hapis cezası verilmesini kınadı. El Cezire'nin haber müdürü Ahmed eş-Şeyh, mahkemeyi izlediği Madrid'den kendi kanalına yaptığı açıklamada, ''Bu karar, bizim için büyük bir şok. Tayser'in masum olduğuna inanıyoruz'' dedi. Bu davada verilen kararın uluslararası adaletin her türlü normuna aykırı olduğunu savunan El Şeyh, ''İspanyol adaleti için kara bir gün'' ifadesini kullandı. İspanya'da bugün karara bağlanan Avrupa'nın en büyük El Kaide davasında, 24 sanıktan 5'i suçsuz bulunurken, 18'i çoğu el-Kaide örgütle işbirliği suçlamasından olmak üzere 6 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.
  

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?