banner15

İspanyol Müslümanlar başörtüsü yasağına tepkili

İspanya'da 16 yaşında başörtülü öğrencinin okuldan atılması ülke Müslümanlarını harekete geçirdi.

İspanyol Müslümanlar başörtüsü yasağına tepkili

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’dan sonra şimdi de İspanya’da Müslüman kız öğrencilerin okullarda başörtüsü takıp takamayacağı tartışılıyor. İspanya’daki tartışma, 16 yaşındaki Faslı başörtülü bir Müslüman öğrencinin, başörtüsünden dolayı sınıftan çıkarılmasıyla başladı. Resmi okul, kız öğrencinin başörtülü olmasının okul yönetmeliğine aykırı olduğunu iddia etti.

İspanya’daki Müslüman dernekler, okulun bu muamelesine karşılık gösteriler düzenleyeceklerini ve mahkemeye başvuracaklarını bildirdiler. Dernekler yaptıkları açıklamada, sözkonusu okulun başörtülü Müslüman öğrenciyi okuldan atmasının anayasal eğitim hakkını ihlal olduğunu belirttiler. Faslı öğrencinin birçok arkadaşı okulun haksız muamelesini protesto etmek için okula başörtülü geldiler. İspanya’nın konzervatif politikacıları okulun uyguladığı başörtüsü yasağını destekliyorlar.

İspanya Başbakan Yardımcısı Manuel Chaves başörtüsü ile ilgili kanuni bir düzenlemenin gerekli olduğunu bildirdi. Şimdiki uygulamaya göre İspanya’daki okullar başörtüsü konusunda istedikleri gibi karar verme yetkisine sahip. Sosyalist hükümetin başbakanı Zapatero’nun başörtüsü konusunda şimdiye kadar somut bir tavrı görülmedi. Eşit Haklar Bakanı bayan Bibiana Aido, başörtüsünü sevmediğini söyledi. Eğitim Bakanı Angel Gabilondo ise eğitim hakkının her şeyden önce geldiğini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 13:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35