banner15

İspanyol senatosunda artık beş dil konuşulacak

İspanyolca dışında Galiçyaca, Baskça, Katalanca ve Valensiyaca da toplantılarda kullanılacak

İspanyol senatosunda artık beş dil konuşulacak


İspanyol Senatosu’nun yönetmenliğinde yapılan değişiklikle, bundan sonra genel oturumlarda beş dilin kullanılmasına olanak sağlandı. Senato’da bulunan özerk bölgelerin milliyetçi partilerinin inisiyatifi ve iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) desteğiyle, bundan sonra Senato genel kurulunda yapılan görüşmelerde İspanyolca dışında Galiçyaca, Baskça, Katalanca ve Valensiyaca’nın da kullanılmasına olanak tanındı.

17 özerk yönetimden oluşan İspanya’da İspanyolca (Castellano) tüm ülkede resmi dil olsa da Katalanca, Baskça, Galiçyaca, Valensiyaca gibi diller kullanıldıkları özerk yönetimlerde İspanyolca ile birlikte resmi dil olarak kabul ediliyor. Bu özerk yönetimlerin parlamentolarında gerek İspanyolcanın gerekse o bölgenin dilinin kullanılmasına izin veriliyor, ancak mecliste buna olanak sağlanmıyordu. Ancak Senato’da yapılan oylama sonucunda bu değişti.

‘Senatörler birbirini kulaklıkla dinleyecek’

Senato’da çok dilliliğin kabul edilmesiyle ilgili olarak PSOE Sözcüsü Leire Pajin yaptığı açıklamada “Gerçek İspanya çok dilli. Bu parlamento, halkın konuştuğu tüm dilleri konuşmak zorundadır” dedi. Senato’da 5 dil konuşulmasını ‘komedi’ olarak değerlendiren ana muhalefetteki Halk Partisi (PP) ise, İspanyol Senatosu’nun neredeyse Avrupa Parlamentosuna dönüştüğünü savundu. PP’den Juan Van Halen, “İspanya, dünya çapında gülünç duruma düşecek. Başbakan, bakanlar veya tüm senatörlerin, kendi ülkelerinin parlamentosundaki genel oturumda kulaklıkla oturduklarını düşünebiliyor musunuz” dedi.

Kaynak: AA

Dış Haberler kategorisindeki tüm

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 07:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35