banner15

İsrail 2 Filistinliyi Öldürdü

İsrail 2005'in son gününde iki Filistinliyi öldürdü. Hamas örgütü, geçen yıl mart ayında İsrail ile varılan ve dün gece sona eren ateşkes anlaşmasını uzatmayacağını açıkladı.

İsrail 2 Filistinliyi Öldürdü

İsrail askerlerinin Gazze'de top ateşi açması sonucu 2 Filistinlinin öldüğü bildirildi. Filistin güvenlik kaynakları, Gazze'nin kuzeyinde, Filistinlilerin roket saldırısına İsrail askerlerinin top ateşiyle karşılık verdiklerini kaydetti. Saldırıda 2 Filistinlinin öldüğü bildirildi. İsrail ordusu, konuyla ilgili açıklama yapmadı. Bu arada, Filistinli Hamas örgütü, geçen yıl mart ayında İsrail ile varılan ve dün gece sona eren ateşkes anlaşmasını uzatmayacağını açıkladı. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, ''Artık sükunet dönemi sona erdiğine göre, İsrail, halkımıza karşı işlediği suçların bedelini ödeyecek'' denildi. Hamas yetkilileri, geçen yıl mart ayında Filistin lideri Abbas ile yaptıkları görüşmelerde, İsrail ile koşullu ateşkes konusunda anlaşmaya varmıştı. Hamas, ateşkesin, İsrail'in öne sürülen koşulları yerine getirmemesi durumunda yıl sonunda sona ereceğini açıklamıştı. İslami Cihad ve El Fetih'e bağlı silahlı örgütler de dün, İsrail ile yapılan ateşkes anlaşmasına yeni yılda uymak zorunda olmadıklarını açıklamışlardı.

Hamas'ın seçim hazırlıkları

Hamas örgütünün Filistin'de 15 Ocak'ta yapılacak Meclis seçimlerine katılma kararı farklı tepkilere neden olurken, Hamas'ın listesinde adı geçen adaylar, seçim hazırlıklarına devam ediyor. Hamas'ın açıkladığı aday listesinde yer alan İslami Üniversite Öğretim Görevlisi Dr. Ahmed Bahar, "Hamas'ın seçimlere katılması, Filistin'le ilgili karar mekanizmasında yerini almak istemesindendir. Diğer amaçlarımızsa; Filistin'in haklarını savunmak ve halkımızın bütün akımlarıyla birliğini, bütünlüğünü sağlamaktır. Biz yeni bir döneme girdik, bu bir kurtuluş dönemidir. Kahire'de diğer Filistinli örgütlerle yaptığımız görüşmelerde, ne Oslo Anlaşması ne de Yol Haritası çerçevesinde anlaştık. Biz Filistinli gibi bir kararla, Filistin'in geleceği için anlaştık" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48