banner39

İsrail ABD elçisine yeni bir plan sunacak

ABD Özel Temsilcisi Mitchell'in Ortadoğu ziyaretinde İsrail'in "yeniden ısıtılmış bir planla" masaya oturacağı iddia edildi

Arşiv 23.04.2010, 13:08 23.04.2010, 13:08
İsrail ABD elçisine yeni bir plan sunacak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun geçici sınırlara sahip bir Filistin devleti planıyla yerleşimler konusunda ABD ile yaşanan çıkmazdan kaçınmayı hedeflediği iddia edildi.

İsrail'in Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'ın daha önce reddettiği geçici sınırları olan bir devlet önerisi, Netanyahu tarafından bir kez daha gündeme getirilerek Abbas'ın müzakere masasına geri dönmesi için ikna metodu olarak kullanılacak.

Amerika’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell'in İsrail ve Filistin liderleriyle görüşmesi öncesi gündeme gelen bu haber hakkında Netanyahu ve Abbas cephesinden henüz bir değerlendirme gelmedi.

Barış sürecini canlandırmayı hedefleyen özel temsilci, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile Kudüs’te, Filistin Özerk Yönetimi’nin Başkanı Mahmud Abbas’la da Batı Şeria’da görüşecek.

YERLEŞİMLERİN GÜNDEME GELMESİ İSTENMİYOR

Gazetenin iddiasına göre, Netanyahu Washington ile bir paket anlaşma karşılığında, İsrail'e yönelik "provokasyonlardan" kaçınılmasını ve yerleşim inşaatlarına yönelik durdurma taleplerinin bitmesini isteyecek, masaya geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurulması teklifini koyacak.

Pakette ayrıca, Washington'un Suriye ve İran'a yönelik politikalarını sertleştirmesini talep eden bir çağrı da konuldu.

Netanyahu'nun İsrail'in en büyük müttefiki ile ilişkilerin zarar görmesini engellemek için çabaladığı, ancak yerleşimler konusunda iktidarını tehlikeye atacak bir adıma da yanaşmayacağı bildiriliyor.

Netanyahu henüz Obama'nın 11 maddelik "güven artırıcı" adımlar listesi konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak dün, Doğu Kudüs'teki yahudi yerleşimleri inşaatlarından vazgeçmeyeceklerini bir kez daha yineledi.

Washington'da ise, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü PJ Crowley, Mitchell'in "her iki tarafın yeni adımlar atmakta ciddi olduğuna dair işaretler aldığı için" Ortadoğu'ya gittiğini savundu.

Mitchell, Başkan Obama ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında Beyaz Saray’da yapılan ve ilişkilerin gerilmesine yol açan görüşmeden sonra ilk kez Ortadoğu’ya gidiyor.

Gerginliğe, Başkan Yardımcısı Joe Biden’in İsrail’i ziyareti sırasında Netanyahu hükümetinin Batı Şeria’ya 1600 yeni konut inşaatına izin vermesi yol açtı. Obama yönetimi İsrail’in, işgali altındaki topraklara Yahudileri yerleştirmesine karşı çıkıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?