banner15

İsrail-ABD ortak strateji forumu

Tel Aviv'de başlayan yıllık ABD-İsrail stratejik işbirliği forumunun ana gündeminde İran'ın nükleer programı yer alıyor.

İsrail-ABD ortak strateji forumu
İsrail'in başkenti Tel Aviv'de başlayan yıllık ABD-İsrail stratejik işbirliği forumunun ana gündeminde İran'ın nükleer programı yer alıyor.

Görüşmelerde, Amerikan tarafına ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Orta Doğu'dan sorumlu Bakan Yardımcısı William Burns'ün, İsrail tarafına da eski genelkurmay başkanı olan, güvenlik kabinesi üyesi Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz'ın başkanlık ettiği bildirildi.

Habere göre, ele alınacak konular arasında İran'ın nükleer programının bölgede yarattığı tehdit, Irak'taki askeri gelişmeler, terörle mücadele ve terörün uluslararası finansmanı var.

Gündemdeki diğer bir başlık da "İsrail'in diğer Orta Doğu ülkelerine karşı askeri niteliksel avantajının devam ettirilmesinin yolları".

İsrail'in eski Washington Büyükelçisi Danny Ayalon bu forumun, "İsrail'in kaygılarının ABD'nin stratejik düşüncelerinde yer almasını sağlamak için önemli bir fırsat" olduğunu söyledi.

İsrail'in eski dışişleri bakanı Silvan Şalom ise forum kapsamındaki müzakerelerin, iki ülke liderlerinin görüşmeleri sırasında ele alınan stratejik meselelerin daha detaylı biçimde tartışılmasına olanak sağlayacağını kaydetti.

ABD İsrail'e yıllık yaklaşık 3 milyar dolarlık yardım sağlıyor.

Bunun 2 milyar dolardan fazlası askeri yardım başlığında yapılıyor.

İki ülke arasında stratejik işbirliği anlaşması bulunuyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48