banner39

İsrail ABD'den taarruz silahı istiyor

10 gün önce uluslararası sularda sivil bir gemiye saldıran İsrail'den tüm dünyayı endişelendiren silah talebi...

Arşiv 09.06.2010, 08:09 09.06.2010, 08:32
İsrail ABD'den taarruz silahı istiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

 ABD’den gelişmiş ‘Demir Kubbe’ füze kalkan sistemi satın alan İsrail’in doğrudan taarruz mühimmatı alımı için Washington’ın kapısını çalmış.

İsrail gazetesi Haaretz’e göre, İsrail Savunma Bakanlığı, ABD’den Boeing firmasını ürettiği Joint Direct Attack Munition- Müşterek doğrudan Taarruz Mühimmatı (JDAM ) bombaları ile ABD’nin İsrail topraklarındaki ‘acil durum cephaneliklerini’ zenginleştirmesini ve genişletmesini istedi.

Kuyruk bölümündeki navigasyon sistemelri sayesinde uçaktan atıldıktan sonra belirlenen koordinatlara doğru uçuşunu kendi kendine yapabilen bir sistem olan JDAM, savaş pilotlarına bulutlu, sisli ya da dumanlı ortamlarda düşman radarlarına yakalanmadan saldırabilme yeteneği kazandırıyor.

Öte yandan İngiliz gazetesi Independent, İsrail'in Amerika Birleşik Devletleri'nden daha fazla silah talebinde bulunmasının bölgesel şiddet kaygılarını artırdığına dikkat çekti.

Independent'a göre İsrail, Washington'dan daha fazla bomba isterken İsrail topraklarında saklanan, acil durum silah stoklarının da yüzde 50 oranında artırılması çağrısı yaptı.

İsrail, talep ettiği JDAM diye bilinen ve uydu üzerinden yönetilebilen, Müşterek Doğrudan Taaruz Mühimmatı bombalarını 2006'da Lübnan, 2008'in sonlarında da Gazze saldırılarında kullanmıştı.

İsrail Savunma Bakanlığı ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı, habere ilişkin yorumda bulunmayı reddetti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?