banner15

İsrail ABD'nin kurallarını çiğnedi

İsrail'in Lübnan yerleşim bölgelerinde misket bombaları kullanarak ABD'nin bu konuda getirmiş olduğu yasakları ihlal ettiği bildirildi.

İsrail ABD'nin kurallarını çiğnedi

ABD yönetiminin, İsrail'in, ABD'den aldığı misket bombalarını Lübnan'da yerleşim bölgelerinde kullanarak iki ülke arasındaki anlaşmaları ihlal etmiş olabileceği konusunda ABD Kongresi'nin dikkatini çekmeye hazırlandığı belirtildi.

New York Times gazetesinin Pazar sayısında, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayanılarak verilen haberde, İsrail'in Lübnan'da misket bombaları kullandığına ilişkin ilk bulguların yönetim içinde ciddi tartışmalara yol açtığı belirtildi.

Haberde, tartışmaların odak noktasını Washington yönetiminin bir müttefikini, Hizbullah'a ait füze rampalarının bulunduğu kasabalara karşı düzenlediği saldırılarda misket bombalarını kullandığı gerekçesiyle cezalandırması konusunun oluşturduğuna işaret edildi.

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bazı orta düzeyde yetkililer, İsrail'in yerleşim bölgelerinde misket bombaları kullanarak ABD'nin bu konuda getirmiş olduğu yasakları ihlal ettiğini düşünüyor.

Diğer bazı yetkililer ise İsrail'in bu silahları, Hizbullah tarafından yapılan füze saldırılarına karşı kendini savunmak amacıyla kullandığı, bunun da ancak teknik bir ihlal olabileceği kanısında.

Bazı ABD'li yetkililerin, ABD yönetiminin konu hakkında küçük bir ek tedbir almasının beklendiği yolundaki görüşlerini duyuran gazete, yetkililerden birinin, İsrail'e daha fazla misket bombası satışının belli bir tarihe kadar yasaklanmasının, üzerinde düşünülen seçeneklerden birini oluşturduğuna ilişkin sözlerine yer verdi.

Öte yandan, Beyaz Saray sözcüsü Kurtis Cooper'da dün yaptığı açıklamada, İsrail'in, ABD yapımı misket bombalarını Lübnan'da sivillerin yaşadığı bölgelerde kullanıp kullanmadığına ilişkin hazırlık raporunun bugün ABD Kongresi'ne sunulacağını duyurdu.

Cooper, hazırlık aşamasında olduğu gerekçesiyle rapordaki bulguları açıklamayacağını vurguladı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35