banner39

'İsrail adaleti Nazilerinkine benziyor'

Knesset eski Başkanı Abraham Burg, bugünkü İsrail adalet sisteminin 1930'lardaki Almanya Nazi adalet sistemine benzediğini söyledi.

Arşiv 22.02.2008, 14:47 22.02.2008, 17:03
'İsrail adaleti Nazilerinkine benziyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail parlamentosu Knesset eski Başkanı Abraham Burg, "Bugünkü İsrail baskı ve adaletsizlik temelleri üzerinde duruyor." dedi.

Yeni yayımlanan "Hitleri Yenmek" adlı kitabında Burg, 1930'larda Almanya'nın sosyal paranoya ve sosyal psikolojisi sebebiyle faşizme hazır duruma geldiğini ve aynı koşulların bugünkü İsrail devletinde "mevcut" bulunduğuna dikkat çekti.

İsrail'in bir Nazi devleti olması halinde, adalet sisteminin en azından bir Nazi Adalet sistemi benzeri olarak görüleceğini kaydetti.

Burg'a göre, İsrail adalet sisteminin faşist yapısı hemen farkedilebilir. Yahudi olmayanlar söz konusu olduğunda adalet sistemi bütün acımasızlığı ile uygulanıyor.

Nazi Almanyası, apartheid Güney Afrika ve İsrail gibi etnik milliyetçi ülkeler eşitlikçi adalet sistemleri kurmazlar ya da kuramazlar.

Buna örnek olarak, yüzlerce Filistinli parlamento üyesi, belediye başkanı ve diğer seçilmiş yetkilinin ağır hapishane şartları devam ediyor.

Filistinlilerin meşru temsilcileri bugün İsrail zindan ve gözaltı kamplarında tutuklu bulunuyor.

Bu insanlar hiç suç işlemedi, taş atmadı veya şiddete başvurmadı. Tek suçları parlamento ve belediye seçimlerine katılmaları. Halbuki İsrail ve "koruyucusu" ABD'nin kendileri bu seçimleri öncesinde onaylamış ve destek vermişlerdi.

İsrail tarafından adeta bir rehine gibi tutuklu tutulan Filistinlilerden bir çoğu profesyonel, entellektüel ve üniversite profesörleri. Bunlar Filistin toplumunun üst tabakası.

Örneğin tutuklu bulunan Filistin Parlamentosu Başkanı Profesör Aziz Dweik. Eğitim, Şehir planlama ve Bölgesel Planlama dallarında üç master derecesi var. Bölgesel ve Mimari Planlamada doktora derecesi bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?