banner39

İsrail Amerikalı Yahudilerin aksini düşünüyor

Amerikalı Yahudilerin kararı üzerine açıklama yapan İsrail, sözde soykırım hakkındaki tavırlarının değişmediğini bildirdi.

Arşiv 22.08.2007, 17:29 23.08.2007, 08:33
İsrail Amerikalı Yahudilerin aksini düşünüyor

İsrail’deki bir sivil toplum örgütünün Ermeni olaylarını “soykırım” tanımlaması üzerine İsrail’in Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaptı ve bu konuda İsrail’in "duruşunun değişmediği" duyurdu.

Yahudi karşıtlığı ile mücadele için kurulan İsrailli sivil toplum örgütü Anti Defamation League (ADL), 1915 olaylarının bir “soykırım” olduğunu iddia etti. ADL’in, daha önce ABD’de gündeme gelen sözde soykırım tasarısına destek vermeyi reddetmesine karşın sivil toplum örgütünü yetkilisi Abe Foxman, Ermeni olaylarının “soykırım” olduğunu öne sürdü.

Gelişmeler üzerine İsrail’in Ankara Büyükelçiliği bir yazılı açıklama yaparak 1915 olaylarına dair duruşlarında herhangi bir değişiklik olmadığını duyurdu.

Yahudiler ve İsrailliler olarak insanlık trajedilerini hatırlamayı bir zorunluluk kabul ettikleri belirtilen açıklamada, bunların arasında 1915-1916 dönemlerinde Ermenilerin yaşadıklarının da bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail’in bu olayları inkar etmediği bildirildi ancak “soykırım” ifadesi kullanılmadı.

AMERİKALI YAHUDİLER SÖZDE SOYKIRIMI TANIYACAKLARINI SÖYLEMİŞTİ

ABD'deki en önemli Yahudi kuruluşlarından Anti-Defamation League (ADL-İftirayla/İnkarla Mücadele Birliği), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tutumunu değiştirerek, söz konusu iddiaları tanımaya karar verdi.

Yahudi karşıtlığıyla mücadele amacıyla kurulmuş olan ADL, buna karşılık, ABD Temsilciler Meclisi'nde bekleyen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yansıtan tasarının geçmesine karşı olmayı sürdürdüğünü de bildirdi.
ADL Başkanı Abraham Foxman, kuruluşun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, bu konudaki tutumlarını yeniden gözden geçirdiklerini ve Ermeni olaylarının, sonuçları açısından “soykırım” anlamına geldiğini iddia etti.
Foxman, buna karşılık ABD Kongresi'ndeki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının kabulünün, hiçbir yarar sağlamayacağını, Türkiye'deki Yahudi toplumunu ve Türkiye, ABD, İsrail arasındaki önemli ilişkiyi tehlikeye atabileceğini ifade etti.

ADL'nin konuya yönelik tutum değişikliği, kuruluş içinde bu meseleye ilişkin yaşanan karışıklığın ardından geldi. ADL'in kuzeydoğu ABD bölgesi direktörü Andrew Tarsy, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını destekleyen tavrı nedeniyle Foxman tarafından geçen günlerde görevinden alınmıştı. Ancak ADL içindeki bazı alt kuruluşlar Tarsy'yi desteklemişti.

Foxman, açıklamasında, ADL'in tutum değiştirmesinin, Yahudi toplumunun birliğiyle ilgili kaygılardan kaynaklandığını kabul etti.

Halen ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde bekleyen tasarı, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin 225 üyesi tarafından destekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?