İsrail arabuluculuk için İtalya ve İspanya'ya yöneldi

İsrail, Türkiye'nin arabuluculuğuna karşı çıkmakta ısrar ederken, İtalya ve İspanya'nın arabuluculuğuna sıcak bakıyor.

İsrail arabuluculuk için İtalya ve İspanya'ya yöneldi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye ile daha önce Türkiye arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerde İsrail, artık İspanya veya İtalya'nın arabuluculuğunu tercih ediyor.

İsrail'in konuya ilişkin talebinin Başbakan Benyamin Netanyahu tarafından İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'a bizzat iletildiği kaydedildi.

İsrail'deki gazetelerden Maariv'in bugünkü sayısında yer alan haber, İtalyan haber ajansı Ansa tarafından da doğrulandı. Ansa, Berlusconi'ye özel olarak iletilen mesajda, İsrail'in herhangi bir ön koşul ileri sürülmemesi durumunda Şam'la müzakereye "ciddi biçimde niyetli" olduğunun belirtildiğini yazdı.

Netanyahu'nun, Şam'la "dolaylı müzakereler" için, Türkiye'yle sonuç alınamamış olan arabulucuk işinin İtalya ve İspanya tarafından üstlenilmesini istediği ifade edildi.

Maariv gazetesinin, İsrail'de radikal sağın liderlerinden biri olan Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ise Şam yönetimiyle müzakere girişimini baltalamak istediğini yazdığı da kaydedildi.

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, Suriye ile bir arabulucu eşliğinde görüşmelere hazır olduğunu açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Lieberman ise dün Suriye'ye gözdağı vermiş, "Suriye savaşa girerse, Esad iktidarı da, ailesini de kaybeder" demişti.

İlgili haberler: İsrail, Esad ve ailesini ölümle tehdit etti

Barak tehdit etti, Lieberman 'korkuttu

  

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 17:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35