banner39

İsrail, Arap Barış planını kabul etmedi

Şimon Peres, Riyad'da yapılan zirvede kabul edilen Arap barış girişimini bu haliyle kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Arşiv 29.03.2007, 19:13 06.07.2018, 09:31
İsrail, Arap Barış planını kabul etmedi

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılan zirvede aynen kabul edilen Arap barış girişimini bu haliyle kabul edemeyeceklerini söyledi.
 
Peres, girişimle ilgili devlet radyosuna yaptığı açıklamada, "Anlaşmazlıklarımızı aşmanın tek yolu var, o da müzakeredir. Size teklif edileni olduğu gibi alırsınız' demek diye bir şey olmaz. İsrail bu inisiyatifi kabul ederse, o zaman müzakerelerin yapılması için neden kalmaz" dedi.

Müzakerelere alternatif olmadığını söyleyen Peres, "Bir buyrukla ne Filistinliler, ne Araplar, ne de biz bir sonuç alırız" diye konuştu.

İsrail, Filistinli mültecilerin dönüş hakkıyla gelecekte kurulacak Filistin devletinin sınırlarına ilişkin maddelerde değişiklik yapılmasını istiyor.

Riyad'da bugün sona eren zirvede Arap liderler, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 2002'de yapılan zirvede Suudi Arabistan tarafından ortaya atılan barış planını aynen kabul etmişti.

Söz konusu plan, İsrail'in 1967 sınırına çekilmesini, Filistinli mülteciler sorununa adil bir çözüm bulunmasını ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını, buna karşılık da Arapların İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini öngörüyor.

Bu arada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, İsrail'in olumsuz tepkisine "şaşırmadıklarını" söyledi.

El Faysal, zirveden sonra düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Arap barış inisiyatifine olumsuz tepki vermesinin şaşırtıcı olmadığını belirterek, "İsrail Arapların barış önerilerini hep reddetmiştir. Şaşırtıcı değil. Bu, her zamanki tavrı. Ne zaman Araplar açık ve samimi barış kararları benimseseler, bunu reddediyorlar" diye konuştu.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?