banner39

İsrail, Arap liderleri tutukladı

İsrail, ülkedeki Filistinler arasında önemli yere sahip iki Arap vatandaşını Hizbullah için casusluk yaptıkları iddiasıyla tutukladı.

Arşiv 28.05.2010, 12:41 28.05.2010, 12:48
İsrail, Arap liderleri tutukladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'deki Filistin toplumunun önde gelen iki ismi Emir Makhul ve Ömer Said, Hizbullah için casusluk yaptıkları iddiası ile üç hafta önce gözaltına alınmalarının ardından çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

İki Filistinli lider mahkemede "Hizbullah ajanları ile temasta bulunmak ve Hizbullah için casusluk yapmak" suçlaması da dahil, ciddi siyasi ithamlarla suçlandı.

Gözaltına alınanlardan biri, İsrail'deki Arap toplumu içinde, uluslararası düzeyde de tanınmış bir isim olan Emir Makhul. 52 yaşındaki Hayfalı Makhul, siyasetçi bir aileden geliyor ve eski Knesset (İsrail parlamentosu) üyesi İssam Makhul'un kardeşi, aynı zamanda İttica adlı bir insan hakları derneğinin de başkanı. 50 yaşındaki Ömer Said ise İsrailli-Arap toplumunun destek verdiği partilerden Balad'ın üyesi.

Yaklaşık üç hafta önce gözaltına alındıkları açıklanan iki Filistinli lider, İsrail gizli polisi Şin Bet tarafından sorgulanmıştı. Makhul ve Said'in gözaltında işkence gördükleri de iddia edildi. Makhul'un avukatı, İsrail polisinin müvekkilini "sakat bırakma" tehdit ettiğini söyledi.

İsrail Makhul'u 2006 yılında Lübnan'a karşı başlatılan saldırı sırasında Hizbullah'a istihbarat bürolarının, askeri bir üssün ve Rafael'deki silah fabrikasının yerini bildirmekle suçluyor. Makhul ayrıca altı İsrail ajanının ismini Hizbullah'a vermekle suçlanıyor.

Ömer Said ise, Hizbullah ile bağlantıya geçmek ve bilgi aktarmakla itham ediliyor. Makhul ve Said, haklarındaki iddiaları reddederken, avukatları mahkemenini işkenceler sonunda imzalatılan "itiraflara" dayandırıldığını kaydediyor.

makhul-said-protesto-israil.jpg

"AKTİVİSTLERE GÖZDAĞI"

Knesset eski üyesi kardeşi İssam Makhul, Emir Makhul'un 2009'da Gazze saldırısını protesto için bir protesto gösterisi düzenlediğinden beri Şin Bet tehdidi altında olduğunu ifade etti.

Arap sivil toplum örgütleri ve Uluslararası Af Örgütü Amnesty tutuklamaları protesto ederek, İsrail'in "açık tacize" son vermesini istedi.

Emir Makhul'un karısı Canan, eşinin "işkence ve uykusuzluk nedeniyle bitkin olduğunu" kaydetti. Canan Abdu Makhul, Ynet haber sitesine daha önce yaptığı açıklamada ''Arapların kendi kimliklerine sahip olmalarını istemiyorlar. Bu onları korkutuyor. Biz de korkmuyoruz'' ifadelerini kullanmıştı.

İsrailli Arap örgütleri, Makhul ve Said'in gözaltına alınmasının tamamen siyasi amaçlı olduğunu belirtiyor.

İsrail'deki insan hakları grupları ve Filistinliler, Şin Bet'in ülkedeki aktivistlere gözdağı vermek için baskıları artırdığını savunuyor.

İsrail'deki Arap milletvekillerinden Azmi Bişara da İsrail'in 2006 yılı yazında Hizbullah'la yaptığı savaş sırasında Hizbullah'a bilgi aktarmakla suçlanmış; hakkında soruşturma açılan Bişara, çıktığı bir yurt dışı geziden dönmeyip 2007 Nisan ayında Mısır'dan İsrail parlamentosuna istifasını göndermişti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?