banner39

İsrail, Arap partilerini yasakladı

Seçimlere girmesi yasaklanan Arap partilerin suçu; Gazze saldırısına destek vermemek...

Arşiv 13.01.2009, 11:05 13.01.2009, 12:29
İsrail, Arap partilerini yasakladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Seçim Komisyonu gelecek ay yapılacak seçimlere ülkede faaliyet gösteren iki Arap partisinin katılmasını yasakladı.

Balad Partisi ve Birleşik Arap Listesi partilerinden İsrail parlamentosu Knesset`e seçilen Arap milletvekillerinin çoğu, bu kararla meclis dışında bırakılmış oldu.

Arap partilere karşı alınan bu kararda, iki partinin de Gazze`deki saldırılara karşı ciddi bir tepki koyması etkili oldu.

Balad Partisi, İsrail`de yaşayan bütün vatandaşların eşit haklara sahip olması konusunda da ısrar ediyor.

Az sayıdaki Arap milletvekili Yahudi partilerinden aday oldukları için seçime girebilecek, ancak İsrailliler`in çoğu sadece Arap kökenli oldukları için bu adaylara "hain" gözüyle bakmaya devam ediyor.

Birçok Arap kökenli İsrail vatandaşının parti yasakları nedeniyle seçimlerde oy kullanmayacağını tahmin eden uzmanlar, Yahudi partilerinden aday olan Arap milletvekillerinin seçilme şansını düşük olarak değerlendiriyor.

Yasaklanan partilerden biri olan Balad Partisi başkanı Cemal Zahaika, oylamanın İsrail demokrasisinin niteliğini ortaya koyduğunu belirterek, yasak kararının geniş çaplı bir boykotla protesto edileceğini söyledi.

Yasak kararına ön ayak olan İsrailli politikacılar ise Balad Partisi`ni Gazze operasyonlarına destek vermediği ve Kudüs`te protesto gösterileri düzenlediği için "terörist organizasyon" ilan etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?