banner39

İsrail askeri Shalit'in durumu belirsizliğini koruyor

İsrail ordu radyosu, Shalit'in 230 Filistinli tutuklunun serbest bırakılması karşılığında salıverileceğini ileri sürdü.

Arşiv 18.02.2008, 14:20 18.02.2008, 15:27
İsrail askeri Shalit'in durumu belirsizliğini koruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ordu radyosu, İsrail ve Hamas arasında, İsrail askeri Gilad Shalit'in salıverilmesi karşılığında serbest bırakılacak 230 Filistinli tutuklunun isminin belirlendiğini ileri sürdü.

Radyonun haberine göre, İsrail ve Hamas, diğer 120 tutuklunun durumu hakkında hâlâ anlaşmaya varmadı. Hamas ilk önce bu 120 tutuklunun serbest bırakılmasını istiyor fakat İsrail reddediyor.

İsrail'in "elleri kanlı" deyimini gevşetmesi üzerine tutuklu değişimi görüşmelerinde ilerleme kaydedildiği belirtildi. Önceleri bu deyime dayanarak İsrail, Filistinli tutukluları serbest bırakmayı reddediyordu.

Özel bir bakanlık komitesinde "Elleri kanlı" deyiminin gevşetilmesinden önce İsrail, Hamas listesindeki Filistinli tutukluların sadece yüzde 44'ünü serbest bırakmayı kabul ediyordu.

Pazar günü, Kudüs'te düzenlenen Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı'nda konuşan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Shalit'in hemen serbest bırakılacağı ile ilgili medya haberlerindeki "iyimserliği" paylaşmadığını söyledi.

Gilad Shalit'in babası Noam Shalit, başbakanın konuşması ile ilgili olarak "Bu konuşmadan bir şey beklemiyorum. Dolayısıyle hayal kırıklığına uğradığımı söyleyemem" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?