banner39

İsrail askeri, yaralıların yüzlerine basmış

İsrail'in saldırılarından yaralı olarak kurtulan ve Başbakan Erdoğan'ın alnından öpen İrlandalı El Harrati yaşadığı dehşet dakikaları anlattı.

Arşiv 04.06.2010, 16:22 04.06.2010, 16:22
İsrail askeri, yaralıların yüzlerine basmış

Gazze'ye yardım götüren gemide İsrail'in saldırısı sonucu yaralanan İrlanda vatandaşı El Mehdi Addülhamid El Harrati, hayatını kaybedenlerin birçoğunun yaralıyken gemide saatlerce bekletilmeyip zamanında müdahale edilmesi durumunda bugün hayatta olabileceklerini söyledi. 

Tedavi için Türkiye'ye getirildikten sonra saldırı anını ve sonrasını anlatan El Mehdi, İsrail askerlerinin geceleyin çeşitli silahlarla saldırıya geçtiklerini belirterek, uzun namlulu silahlar başta olmak üzere, elektro şok silahları, gaz ve göz yaşartıcı bombalarla saldırıya uğradıklarını kaydetti.

"Karşı konulmaksızın önlerine geleni vuruyorlardı, gerçek mermi kullanarak insanlara ateş açıyorlardı" diyen El Mehdi, gemide silahla vurulmuş çok sayıda insan gördüğünü aktardı.

Ankara'da Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisi süren El Mehdi, kadınların da ellerinin kelepçelendiğini ve dövüldüğünü belirterek, "İsrail askerleri ellerimizi öyle kelepçelediler ki ellerimizin koptuğunu zannettik belli bir süre sonra ellerimizi hissetmez olduk" diye konuştu.

İsrail askerlerinin bazı gönüllüleri tekneden attığını söyleyen El Mehdi, denize atılanların daha sonra tekrar teknelere alınmaya başladığını belirtti. "Biz hiç direnç göstermeden İsrail askerleri bize ateş ediyordu" diyen El Mehdi, kendisinin de yüzünden darp edildiğini ve ayaklarından vurulduğunu söyledi. İsrail askerlerinin birçok kişiyi başından vurduğunu ifade eden El Mehdi, "Şuna inanıyorum; ölenlerin çoğuna zamanında müdahale edilseydi, gemide saatlerce bekletilmeseydi belki bugün aramızda olacaklardı" dedi. El Mehdi, "bazı İsrail askerlerinin postallarıyla yaralılara vurduğunu" belirterek, "(İsrail askerlerinin postallarıyla) yaralıların yüzlerine bastıklarına şahit oldum" ifadesini kullandı. İsraillilerin yaralılara hapisanelerde "değişik evraklar imzalatmaya zorladıklarını" belirten El Mehdi, kendilerinin bu duruma mukavemet göstermeye başlamasının ardından "ölümle tehdit edildiklerini" aktardı.

El Mehdi, "Gemidekilerin tek bir amacı vardı, Gazze halkına insani yardım götürmek. Asıl hedefimizde Gazze üzerindeki amborgonun kaldırılmasıydı" dedi ve kendilerinin hiç bir direniş veya mukavemet göstermediğini buna rağmen saldırıya uğradıklarını söyledi. Gemide kendilerine yiyecek ve içecek dağıtıldığını ancak İsraillilere güvenmedikleri için hiç birşeyi kabul etmediklerini ifade eden El Mehdi, gemide kendi aralarında konuşan kim olursa İsrail askerlerinin onlara vurduğunu belirtti. El Mehdi, kendisinin yüzünden ve ayaklarından yaralı olduğu halde beş İsrail askerinin vücuduna ayaklarıyla bastığını dile getirerek, "İsrail'in bu yaptığına vahşet diyorum başka bir şey diyemiyorum. Vahşeti ne ile tarif edebilirsiniz, bence tarifi yoktur" şeklinde konuştu. 

İsraillilerin "korsanlık yaparak uluslararası sularda seyreden gemilerini kendi kara sularına çektiğini" vurgulayan El Mehdi, gemide sadece insani yardım bulunduğunu ve silah ve benzeri hiçbir madde bulunmadığını yineledi.
El Mehdi, saldırı sırasında insanların şaşkınlıkla sağa sola koştuğunu belirterek, herkesin panik içinde olduğunu söyledi. Aralarında ABD'nin eski Moritanya büyükelçisinin de bulunduğunu hatırlatan El Mehdi, İsrail askerlerinin hiç kimseye merhamet göstermeksizin dövdüğünü veya tartakladığını kaydetti. El Mehdi, gemideki herkesin kollarından kelepçelenerek İsrail askerlerinin hakaretlerine maruz kaldığını ve kadın erkek demeden herkese ağır küfürler edildiğini dile getirdi.

Hapisanede yaşadıkları hakkında da bilgi veren El Mehdi, yaralıların hapisanede bulunan küçük odalara götürüldüğünü ve gemidekilerin İsrail kanunlarını ihlal ettiğini beyan eden evraklar imzalamasını istediklerini söyledi.

"Birçoğumuz bu zalim zorbalığa karşı çıkarak bu evrakları imzalamadık" diyen El Mehdi, "Çünkü biz uluslararası kanunları ihlal etmedik, biz zorla, korsanlıkla İsrail'e getirildik" dedi. İrlanda vatandaşı El Mehdi'yi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret eden İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Thomas Russell da kendisine her zaman yanında olacaklarını ifade ederek, El Mehdi'den olay sırasında yaşananları dinledi. El Mehdi ile konuşan Russel, doktorların, El Mehdi'nin bir hafta daha hastanede kalması gerektiğini söylediğini ve taburcu olur olmaz kendisini İrlanda'ya göndereceklerini ifade etti. Büyükelçi, El Mehdi'nin durumunun iyi olduğundan ötürü memnuniyetini ifade ederek, El Mehdi'nin ve diğer İrlanda vatandaşlarının durumuyla yakından ilgilendiğini kaydetti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (1)
gazze yanındayız 11 yıl önce
bune vicdansızlık adi şerefsiz israil kahrol israil köpek israil özür dilerim hak ediyolar
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?