İsrail askerleri, Rachel Corrie gemisini de bastı

İsrail askerlerinin, Gazze'ye yardım götüren İrlanda gemisini bastığı ve müdahale ettiği öğrenildi.

İsrail askerleri, Rachel Corrie gemisini de bastı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail askerlerinin, Gazze'ye yardım götüren İrlanda gemisine çıktığı, mürettebatın direniş göstermediği bildirildi. İsrail askeri sözcüsü, İsrail askerlerinin İrlanda'dan yola çıkan "Rachel Corrie" gemisini bastığını açıkladı. İsrail'in gemiyi Aşhod limanına çekmesi bekleniyor.

TEHDİT ETMİŞTİ

Gazze'ye insani yardım taşıyan son gemi de İsrail'in tehditleriyle karşı karşıya kalmıştı. İsrail geminin Gazze'ye girmesine müsaade etmedi. Gemideki yardımseverler de Gazze'ye gitmekte kararlı davranıyorlardı. Ancak silahlı İsrail askerleri yasadışı bir şekilde gemiyi bastılar.

İRLANDA HÜKÜMETİNDEN YARDIM GEMİSİNE DESTEK AÇIKLAMASI

Öte yandan, İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin, insani yardım taşıyan "Rachel Corrie" gemisinin Gazze'ye ulaşmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Martin, yaptığı yazılı açıklamada, "Gemidekiler, barışçı niyetlerini açıkça ortaya koydular ve İsrail güçlerine herhangi bir şekilde direnmeyeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine Rachel Corrie'deki herhangi bir kişiye karşı güç kullanılmasının gerekçesi olamaz" dedi.

İrlanda hükümetinin önceliğinin gemidekilerin güvenliği olduğunu bildiren Martin, bununla birlikte Gazze'deki insanların içinde bulunduğu duruma ve devletlerin barışçı protestolara izin verme yükümlüğüne acilen dikkati çekmek gerektiğinin de bilincinde olduklarını vurgulayarak, "Rachel Corrie"deki gönüllülerin protestolarına ve gemideki yükün tamamının Gazze'ye ulaştırılmasına izin verilmesi gerektiğini yineledi.

Martin, açıklamasında, İsrailli yetkililerle bu sabah, "geminin Aşdod'a yanaşması, BM ve İrlanda Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin gözetiminde yapılacak incelemelerin ardından insani yardımın gemideki 2 gönüllü eşliğinde Gazze'ye ulaştırılması" konusunda anlaştıklarını ancak gemidekilerin bunu kabul etmediğini bildirdi.

Bu tür bir anlaşmanın bölgeye gelecekte de insani yardım ulaştırılması açısından faydalı olacağına inandığını belirten Martin, "Gönüllüler kendilerine bugün öğleden sonra ilettiğimiz bu öneriyi, dikkatli bir değerlendirmenin ardından, hükümete çabaları için teşekkür ederek, reddetti" dedi.

"Gemidekilerin Gazze'ye ilerleyerek protestolarını sürdürmeyi isteme haklarına tamamen saygı duyduğunu" ifade eden Martin, İsrail hükümetinden de, çimento dahil, gemideki tüm yardım malzemelerinin Gazze'ye ulaştırılmasını sağlamasını istedi.

Dışişleri Bakanı Martin, "İrlanda hükümeti, Gazze'deki ablukayı kaldırması için İsrail'e çağrıda bulunmaya devam ediyor. İsrail bir an önce, silah haricindeki her türlü malzemenin Gazze'ye ulaştırılması konusunda kolaylık sağlamalı" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 13:33
banner53
YORUM EKLE

banner39