banner39

İsrail askerleri sessizliğini bozuyor

"Sessizliği Bozmak" örgütüne mensup askerler, Almanya'da Filistinlilere karşı yaptıkları kötü muameleyi anlattılar

Arşiv 19.03.2010, 16:40 20.03.2010, 07:19
İsrail askerleri sessizliğini bozuyor


İsrail ordusuna mensup bir grup askerin kurduğu “Sessizliği Bozmak” adlı örgüt Avrupa'da yaaptığı temaslarda, Filistinlilere karşı işledikleri suçları ve yaptıkları kötü muameleyi kamuoyuna açıkladı.

“Sessizliği Bozmak” örgütüne bağlı askerler ilk kez Avrupa ve Amerika’da görüşmelere katıldı. Örgütün üyeleri Almanya'da yaptıkları temaslarda, federal hükümetin Ortadoğu ile ilgili konularda suskun kaldığını söylediler ve daha çok destek talep ettiler.

Örgütün basına açıkladığı faaliyet raporlarında, şahitlerin ifadeleri, çekilen video görüntüleri ve fotoğraflar yer aldı.

ONLARI ODAYA KİLİTLEYİP MAÇ SEYREDİYORDUK

Kudüs doğumlu 27 yaşındaki Yehuda Şaul örgütün kurucularından biri. Üç yıllık askerlik görevini iki yüz yirmi bin Filistinlinin yaşadığı Hebron’da altı yüz radikal Yahudi’den oluşan bir yerleşim biriminde tamamladı.

Askerliğinin tamamladıktan sonra da “Sessizliği Bozmak” aracılığıyla yaşadıklarını anlattı.

Şaul, “Hemen duruma alışıyorsunuz. Örneğin; bir futbol maçını seyretmek istediğimizde, uydu anteni olan bir evi gasp edip, aileyi de odaya kilitledikten sonra maçı seyrediyorduk. Buna benzer şeyleri her asker yaptı" şeklinde konuştu.

VUR EMRİ ALDIK

Geçen yılki Gazze Savaşı sonrasında amirleriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde, işin bir operasyondan ibaret olmadığını ve artık bir savaşın ortasında olduklarını anlayan İsrailli askerler, sivillere dokunulmayacak uyarısının kaldırılıp, herhangi bir sorun karşısında vur emri aldıklarını dile getirdiler.

YARGILANMAYA HAZIRLAR

İsrailli askerler bu itirafları sonucunda nelerle karşılaşabileceklerinin de bilincinde. Aralarında insanlığa karşı işledikleri suçlardan yargılanmalarının doğru olduğuna ve yıllarca hapis yatmaları gerektiğini düşünenler de var. Bu örgütün kurucuları, tüm insanlık dışı şartların ortadan kalkması adına yargılanmanın gerekliliğini savunuyor.

ASKERLERDEN AMERİKA VE AVRUPA’YA ÇAĞRI

Örgüte bağlı askerler ilk kez insan hakları yetkililerine ve yabancı temsilcilerin bulunduğu bir heyete de açıklama yaptılar.

Ortadoğu’daki barışın sağlanıp, insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması için biraraya gelen ve Avrupa’da görüşmeler yapan İsrailli askerlerden Yahav Zohar; Almanya'da görüşlerini, "Gazze'de yaşanan insan hakları ihlallerine karşı önlem alınması gerekiyor. Alman yasalarının koruyucu önlemleri mevcut. Sivillere karşı kullanılma ihtimali olan bölgelere silah satışı yapılmıyor. Bu politikanın birçok ülke tarafından benimsenmesi gerekiyor" şeklinde ifade etti.

2004'te kurulan Sessizliği Bozmak örgütü, İsrail ve dünya kamuoyunu işgal hakkında bilinçlendirmeye çalışıyor.

Kaynak: NTV
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?