banner39

İsrail ateşkesi prensipte kabul etti

Filistin'i kana bulayan İsrail, baskılar üzerine ateşkes anlaşmasını prensipte kabul etti.

Arşiv 07.01.2009, 19:50 07.01.2009, 23:17
İsrail ateşkesi prensipte kabul etti


Filistin'in Gazze Kenti'ni düzenlediği hava saldırısı ile kana bulayan İsrail, uluslararası baskılar üzerine ateşkes anlaşmasını prensipte kabul ettiğini duyurdu.

İsrail, Gazze'de ateşkes sağlanması konusunu görüşmek üzere Savunma Bakanı Ehud Barak'ın siyasi danışmanını dün Fransa ile ortak barış planı sunan Mısır'a gönderiyor.

İsrail Savunma Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, Savunma Bakanı Barak'ın siyasi danışmanı Amos Gilad'ın Mısır'ın önerisinin koşullarını müzakere etmek üzere yarın Kahire'ye gideceğini belirtti.

İsrailli yetkili, Gilad'ın, İsrail-Filistin dosyasından sorumlu istihbarat şefi Ömer Süleyman ile görüşeceğini kaydetti.

Bu arada İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyine düzenlediği hava saldırısında vurulan bir otomobildeki 3 çocuk ile çocukların babasının öldürüldüğü bildirildi.

Filistin sağlık yetkilileri, Beyt Lahiya'da çocuklarıyla birlikte vurulan Filistinlinin sivil olduğunu belirtti.

Öte yandan ABD'nin yakında göreve başlayacak yeni başkanı Barack Obama, Gazze'deki şiddetten kaygı duyduğunu, ancak Amerikan dış politikası konusunda çelişkili mesaj verme konusunda da tedbirli davrandığını söyledi.

Yaptığı bir basın toplantısında, Orta Doğu'daki şiddet konusunda neden açık beyanat vermediğinin sorulması üzerine, ABD'nin aynı anda tek bir başkanı bulunabileceği yönündeki daha önceki sözlerini tekrarladı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da Gazze'de şiddetin sona ermesine yönelik Fransa-Mısır ateşkes planı önerisiyle ilgili BM'deki acil görüşmelere katılmak için New York ziyaretini uzattığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de önceki gün Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından sunulan Fransız-Mısır barış planının, İsrail ve Filistin yönetimi tarafından kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?