banner39

İsrail Avrupalı heyete Gazze yasağı koydu

İsrail, Avrupa Parlamentosu'ndan bir heyetin Gazze'yi ziyaretine izin vermedi.

Arşiv 10.12.2009, 11:09 10.12.2009, 11:09
İsrail Avrupalı heyete Gazze yasağı koydu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail, Avrupa Parlamentosu'ndan bir heyetin Gazze'yi ziyaretine izin vermedi.

Sekiz kişilik heyet tarafından yayınlanan açıklamaya göre, İsrail daha önce verdiği ziyaret iznini güvenlik nedenleriyle iptal ettiğini bildirdi.

Farklı siyasi partilerden oluşan Avrupalı Parlamenterler, aylar öncesinden hazırlık yaparak Gazze'ye ulaşmak istemişlerdi. Her türlü gerekli belgeyi hazırlayan Avrupalı heyete, İsrail tarafından verilen onay üç saat sonra iptal edildi.

Avrupalı heyet, Ramallah'ta yaptıkları basın açıklamasında Gazze'ye girmelerine engel olan tehlikenin açıklanmasını istedi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları dün Brüksel'de yayınladıkları açıklamada, İsrail'in 1967 savaşında ele geçirdiği Doğu Kudüs'ü ilhak kararını tanımadıklarını vurgulamıştı.

Avrupalı heyet, Gazze'de halk tarafından seçilen Filistinli milletvekilleriyle yapacakları görüşmenin engellenmesinin Demokrasi ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.

Heyet, İsrail'in engellemesinin AB'nin 1967 sınırlarında kurulacak bir Filistin devletine destek verdiğini, Doğu Kudüs dahil tüm yerleşim merkezlerinin sona erdirilmesinin beklendiği açıklamasının ardından, Gazze'ye girişlerinin engellenmesinin şaşırtıcı olduğunu ifade etti.

Avrupalı bakanlar, Kudüs'ün İsrail ile kurulacak Filistin devletinin ortak başkenti olması gerektiğini de bildirdi.

Heyet, İsrail'in kendileri aleyhinde aldığı kararın, Filistinlilere uyguladığı baskıların bir parçası olduğunu kaydetti.
 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?